Hlavní navigace

Dnes má svátek každý, kdo se stará o druhé

Helena Singerová

Na 12. květen připadl Mezinárodní den ošetřovatelství. Tento den se v roce 1820 narodila Florence Nightingalová, anglická ošetřovatelka, spisovatelka a průkopnice srovnávací lékařské statistiky. Právě ona přišla se sociální reformou, měla hluboký zájem o péči zdravotních sester a chod nemocnic. Sama pracovala jako dobrovolnice.

Doba čtení: do minuty

Florence NightingaleNa 12. květen připadl Mezinárodní den ošetřovatelství. Tento den se v roce 1820 narodila Florence Nightingalová, anglická ošetřovatelka, spisovatelka a průkopnice srovnávací lékařské statistiky. Právě ona přišla se sociální reformou, měla hluboký zájem o péči zdravotních sester a chod nemocnic. Sama pracovala jako dobrovolnice.

Ošetřovatelství, neboli péče o druhé, sahá však hluboko do historie. Nejprve se jednalo o jakousi charitativní péči, která se rozvíjela spolu s křesťanstvím.

12. květen je rovněž Dnem CFIDS (chronický únavový a imunitní dysfunkční syndrom). F. Nightingelová jím údajně rovněž trpěla a mnoho let byla sama upoutána na lůžko.

Foto: Wikipeie