Hlavní navigace

Dnes je pátek třináctého. Bojíte se?

13. 8. 2010

Sdílet

Pátek třináctého je často spojován s neštěstím. Většina lidí však bere tento den jako každý jiný, i když se stále najde hodně těch, kteří jsou v tomto případě pověrčiví. Zamykají se doma, nosí při sobě talismany a jsou v tento den mnohem obezřetnější. Dnes je pátek třináctého. Bojíte se? Diskutujte v našem Fóru

Pátek třináctého je často spojován s neštěstím. Většina lidí však bere tento den jako každý jiný, i když se stále najde hodně těch, kteří jsou v tomto případě pověrčiví. Zamykají se doma, nosí při sobě talismany a jsou v tento den mnohem obezřetnější.

Dnes je pátek třináctého. Bojíte se?

Diskutujte v našem Fóru

Strach z čísla třináct psychiatři nazývají triskaidekaphobia a nejde jen o tento den. Některé hotely například v číslování pokojů zcela záměrně třináctku vynechávají. Jsou i země, ve kterých byste v domě marně hledali třinácté patro. Výtah plynule jede z dvanáctého do čtrnáctého podlaží.  

Proč je zrovna číslo třináct spojováno s většími či menšími nezdary, nikdo přesně neví. Křesťané si jej spojují např. s poslední večeří, kdy zrádce Jidáš seděl třináctý u stolu. Nešťastných třináctek však v historii nalezneme mnohem více, a můžeme hledat u Vikingů, Peršanů, v pátek 13. října 1307 bylo zahájeno hromadné zatýkání rytířů z řádu templářů a pokračovat bychom mohli dále.

Výhodou dnešní pověry je to, že pokud se vám dnes něco nepovede nebo snad něco zkazíte, můžete se vymluvit na pátek třináctého.  

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).