Hlavní navigace

Dnes je pátek třináctého. Bojíte se?

Redakce

Pátek třináctého je často spojován s neštěstím. Většina lidí však bere tento den jako každý jiný, i když se stále najde hodně těch, kteří jsou v tomto případě pověrčiví. Zamykají se doma, nosí při sobě talismany a jsou v tento den mnohem obezřetnější. Dnes je pátek třináctého. Bojíte se? Diskutujte v našem Fóru

Doba čtení: 1 minuta

Pátek třináctého je často spojován s neštěstím. Většina lidí však bere tento den jako každý jiný, i když se stále najde hodně těch, kteří jsou v tomto případě pověrčiví. Zamykají se doma, nosí při sobě talismany a jsou v tento den mnohem obezřetnější.

Dnes je pátek třináctého. Bojíte se?

Diskutujte v našem Fóru

Strach z čísla třináct psychiatři nazývají triskaidekaphobia a nejde jen o tento den. Některé hotely například v číslování pokojů zcela záměrně třináctku vynechávají. Jsou i země, ve kterých byste v domě marně hledali třinácté patro. Výtah plynule jede z dvanáctého do čtrnáctého podlaží.  

Proč je zrovna číslo třináct spojováno s většími či menšími nezdary, nikdo přesně neví. Křesťané si jej spojují např. s poslední večeří, kdy zrádce Jidáš seděl třináctý u stolu. Nešťastných třináctek však v historii nalezneme mnohem více, a můžeme hledat u Vikingů, Peršanů, v pátek 13. října 1307 bylo zahájeno hromadné zatýkání rytířů z řádu templářů a pokračovat bychom mohli dále.

Výhodou dnešní pověry je to, že pokud se vám dnes něco nepovede nebo snad něco zkazíte, můžete se vymluvit na pátek třináctého.