Názory k článku
Dětičky, nechlastejte

dal
dal (neregistrovaný) 46.231.78.---
15. 10. 2014 11:51 Nový

Čemu se divíme?

celé vlákno

Kde si děcka berou příklady? Třeba v televizi, to je vymývač mozků (nejen dospělých, ale hodně dětských). A jmenujte mi jeden televizní seriál, kde by se nechlastalo! Přitom už jen názvy těch bezobsažných seriálů stojí za to - např. Hospoda, Vinaři - tam rozhodně nikdo neočekává Mirka Dušína. Doktoři z Počátků, Ulice a další duchaplné výtvory by snad bez nálevního pultu neexistovaly.
Zato když se má objevit na obrazovce před 22. hodinou přejetá slepice, tak je obrázek rozkostičkován, aby náhodou mládež neutrpěla duševní újmu.
Takže čemu se divíme????

Intri
Intri (neregistrovaný) 62.129.51.---
15. 10. 2014 18:29 Nový

Re: Čemu se divíme?

celé vlákno

Nejen dnešní seriály. Vždyť i spousta českých filmových pohádek je prolezlá alkoholem. Viz třeba Obušku, z pytle ven! nebo Dařbuján a Pandrhola. Český národ je holt uchlastaný od nepaměti, nedá se tedy divit, že v dnešní době, kdy se propaguje volnost dětí místo jejich výchovy, děcka prostě chlastají mnohem dřív.

-
- (neregistrovaný) ---.casablanca.cz
15. 10. 2014 19:50 Nový

Re: Čemu se divíme?

celé vlákno

Co já se tady ještě nedozvím.
Zmíněné seriály děti nesledují, tohle jsou vymýváky hlavy pro "starší a pokročilé". Takže tu zůstává pohádka z roku 1959, coby příčina údajné "uchlastanosti" českého národa prý "odnepaměti". Tedy český národ, který nepije o nic více, či výrazně méně, nežli jakýkoli jiný v Evropě, je "uchlastaný" od roku 1959 ("odnepaměti"), kdy shlédl pohádku.
To jsou věci.

-
- (neregistrovaný) ---.casablanca.cz
19. 10. 2014 18:40 Nový

Re: Čemu se divíme?

celé vlákno

Jasně, hned za:

Luxembourg 15.3
France 12.6
Austria 12.2
Estonia 12.0
Germany 11.7
Ireland 11.7
Czech Republic 11.5
Portugal 11.4
Spain 11.4
Belgium 10.8
Hungary 10.8

Ale děkuji za příspěvek. Jen to znovu ukazuje, kam vede školství, kde se děti nic neučí, protože prý si ty věci mohou najít na wikipwdii, nebo jinde.

Takže podle té tvé tabulky, tedy tak jak si ji ty vykládáš, jsou největší alkoholici, s jedinou výjimkou, nejvyspělejší státy, západoevropské státy. Zatímco státy, mající s alkoholismem problémy, jsou hodně vzadu. No potěš koště, tvoje schopnost chápad dohledaná je vskutku hrombijící.

Mě napadají jiné věci. Vidím tam státy s malými daňovými úniky, a státy které jsou cílové pro víkendové alkoholické zájezdy.

Ale ještě jednou děkuji. Ukazuješ, kde se bere flagelatství: z hlouposti, nevzdělanosti a neschopnosti.

edu
edu (neregistrovaný) 194.213.219.---
15. 10. 2014 12:46 Nový

příliš snadno dostupná droga

celé vlákno

Překvapuje mne, že už v mé věkové kategorii (27 let) je tolik regulérních alkoholiků, kteří prakticky ztrácejí možnost (do)žít "normálně" (práce, sport, vztah, děti). Určitě je to v každém z individuálních případů způsobeno souhrou několika faktorů. Ale stejně. Alkohol je v naší zemi dobře dostupný, jedná se navíc o drogu společensky tolerovanou. Látku se zdánlivým zlepšovacím účinkem na náladu a pohled na svět. Na základních a středních školách by neměli nutit děti učit se nazpaměť atlasy a vzorečky (ty víme, kde najdeme, když je potřebujeme), ale spíš učit, jak se orientovat v dnešní hektice. A taky jim ukázat pár spitek, třeba je vzít na hlavní nádraží v Praze. A dodat, že je to vždycky ale svobodná volba.

Miloslav Ponkrác
Miloslav Ponkrác (neregistrovaný) ---.imarvel.cz
15. 10. 2014 14:41 Nový

Re: příliš snadno dostupná droga

celé vlákno

Ono se v mladší kategorii nejen pije, ale také fetuje a také se kouří mnohem mnohem více. A to jako o závod. Dnes je společensky dobře tolerovanou drogou nejen alkohol, cigarety, ale také taneční drogy, jointy i tvrdší drogy.

Můžete ukazovat co chcete, zisk je zisk. Z alkoholu a cigaret mají korporace i stát vysoké zisky, a tak jsou státem podporovány (i když navenek nikoli). Celý zákaz marihuany je jen jen a pouze o tom, že se státu nedaří ji zdanit, jak vypovídá i trapný pokus o prodeji v lékárnách za velice luxusní ceny.

Stejně tak je vidět, jak probíhal boj proti metanolovým otravám. Stát se na lidi doslova vykašlal, zato otravy zneužil pro pohlídání si lepšího výběru daní. Aniž by jakkoli udělal jakékoli účinné opatření pro alespoň snížení možnosti metanolových otrav vbudoucnu.

Tomuto státu jde jen o peníze, a za ty klidně prodá jako Jidáš kohokoli. Momentálně za peníze prodává celou mladou generaci nejen v drogách, ale i ve školství, manipulaci podvodům a dalším. Vymazává jim mozek propagandou hrubého zrna na všech frontách, že by Goebbels zaváděl tu profesionalitu.

Já sám jsem v životě nezkusil žádnou drogu, ani nevykouřil jedinou cigaretu. S výjimkou sem tam nějaké ochutnávky alkoholu.

Na druhé straně třeba na Moravě lidé omlouvají alkoholiky či opilé lidi, a pokud třeba opilý muž/žena srazí dítě – vnímají to jako polehčující okolnost, že to neudělal za střízliva, tedy že za to tolik nemůže. V Čechách je to přesně naopak.

Tomas Hruby aura:67
16. 10. 2014 7:46 Nový

Re: příliš snadno dostupná droga

celé vlákno

No nevím, mám o dnešní mládeži mínění v mnoha ohledech nepříliš valné, ale zrovna v tomto bodě bych to nepřeháněl. Podle mě chlastají možná dokonce méně, než bylo "zvykem" za mých mladých let, kouří celkem podobně, lehkých drog je samozřejmě více, ale mimochodem řečeno slušnou aféru s "feťáky" jsme měli zrovna u nás ve třídě také již značně před rokem 1989, holt se to méně rozmazávalo, ale neidealizujme si tehdejší stav.

taky názor
taky názor (neregistrovaný) ---.113.241.180.static.b2b.upcbusiness.cz
15. 10. 2014 13:43 Nový

Re: Dětičky, nechlastejte

Koukám, že zde v diskuzi je to zase morálka sama. Nerozporuji nic z toho co jste zde napsali, je to pravda, ale také je to jen jedna strana mince. Většina dětí prostě ochutná pivo od otce, nebo si srkne červeného od maminky atd., ale to neznamená, že z takového dítěte bude alkoholik. Tedy osvěta je samozřejmě na místě, ale i u ní se musí používat hlava.

JB
JB (neregistrovaný) ---.tmcz.cz
15. 10. 2014 16:11 Nový

Re: Dětičky, nechlastejte

celé vlákno

Mně přijde zajímavý ten rozpor v článku, kdy pan Šedivý mluví o dlouhodobém působení, ale pak z toho vyjde jednorázová akce zaměřená na sedmáky. Takže "dlouhodobě" to vnímá ze svého hlediska, ale to dítě se s tím ve skutečnosti setká jednou.

Dlouhodobě působí na děti samozřejmě vzor rodičů a školy. Vliv rodičů je určitě zásadní. Asi se nikdo nediví, když jablko nepadne daleko od stromu. Ukazovat prstem na seriály v tv je maximální alibismus. Dobu strávenou u tv a volbu pořadů ovlivní opět nejvíce rodiče.

Se školou je to poněkud těžké. To základní, co se učí dítě v současném systému školství, je pobývat ve velkém, stejně starém kolektivu. Má poslouchat jedinou autoritu a nevybočovat z řady. Napadá vás lepší příprava k tomu, jak vypěstovat u dítěte potřebu patřit do nějaké party a servilně přijmout od jejího vůdce nabídnutou flašku (joint, tabletku ...)?

Miloslav Ponkrác
Miloslav Ponkrác (neregistrovaný) ---.imarvel.cz
15. 10. 2014 16:34 Nový

Re: Dětičky, nechlastejte

celé vlákno

Možná žiji v naprosto jiném vesmíru, než vy, ale nijak se mi nezdá, že v dnešní škole by byla podporována autorita a poslušnost dětí vůči jednomu.

Kromě toho, i kdyby tomu tak bylo, jako to fungovalo v minulém století, pak autorita je od toho, aby byla více na výši, než těm, kterým „velí“. To je původní význam slova autorita.

Proto rodiče jsou (v přirozeném světě, nikoli v překrouceném západním bordelu) autoritou pro dítě, protože jsou zkušenější než to dítě.

A stejné to je s většinou dospělých vůči dítěti.

Lidé jednoduše nejsou rovni ve svých schopnostech a vývoji. Proto exisutjí autority – vedoucí, ředitelé, generálové u vojsk, učitelé, rodiče a další. Možná jste na to zapomněl, ale ony ty děti se také nerodí se znalostmi, moudrostí a zkušenostmi dospělých lidí. Sama příroda dává děti do péče rodičům, protože není na rozdíl od jiných zblblá a je v realitě – dítě se teprve učí a získává schopnosti.

Samozřejmě existují i „autority“ vyhnané a koupené manažerskými PR skupinami, které za mnoho nestojí. Ať je to třeba hudební skupina Lunetik, nebo Andrej Babiš, nebo Karel Schwarzenberk, nebo řada dalších, jejichž mediální obraz je make up pečlivě vytvořený manipulačními psychologickými metodami s použitím všech znalostí, které věda má k dispozici a zaplacená penězi. Ale s realitou ani autoritou daných lidí nemá nic společného.

Miloslav Ponkrác
Miloslav Ponkrác (neregistrovaný) ---.imarvel.cz
15. 10. 2014 20:05 Nový

Re: Dětičky, nechlastejte

celé vlákno

„Napadá vás lepší příprava k tomu, jak vypěstovat u dítěte potřebu patřit do nějaké party a servilně přijmout od jejího vůdce nabídnutou flašku (joint, tabletku ...)?“

Ano, zařadit jej do lepší party a do standardních kvalitních skupin společnosti.

Možná už nejste příliš střízliv, ale podíváte-li se kolem sebe reálně, pak větší inklinaci k alkoholismu a drogám mají právě děti nezařazné – tedy se špatnými vztahy v rodině, nebo nevychovávané – tedy těm, kteří nepoznali autoritu spojenou s láskou a starostlivostí.

Já jen vlemi doufám, že nic nerozhodujete, a zejména ne o žádném dítěti. Nerad bych, abyste někomu zničil život vaším sluníčkovým pohledem a pravdoláskou.

JB
JB (neregistrovaný) ---.tmcz.cz
16. 10. 2014 8:44 Nový

Re: Dětičky, nechlastejte

celé vlákno

Ano, sama příroda svěřila děti rodičům. V dnešní společnosti ale stráví největší část dětství odtrženi od rodičů, aby z nich škola vytvořila "standardní a kvalitní skupinu společnosti". Celkem pochopitelně se to dost často nedaří.

Souhlasím i s tou teorií, že k závislostem tíhnou děti se špatnými vztahy v rodině. Anebo nevychovávané, což jsou především ty, za které do 18 let rozhoduje někdo jiný. Najednou jsou z nich dospělí lidé, kteří se neumějí rozhodovat. Ale jsou "vychovaní", aby poslouchali na slovo ... Jenže se to občas zvrtne a začnou místo "moudrého" rodiče poslouchat někoho jiného.

Engineer
Engineer (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
21. 10. 2014 20:37 Nový

Re: Dětičky, nechlastejte

celé vlákno

Lepší sluníčkový pohled a pravdoláska, než věštění z hvězd, pane astrologu.

l0l
l0l (neregistrovaný) ---.170.broadband6.iol.cz
23. 10. 2014 5:48 Nový

Re: Dětičky, nechlastejte

celé vlákno

obavam se, ze jak astrologove, slunickari i pravdolaskari sve pohledy na vec s realitou nekonfrontuji, protoze s ni nemaji nic spolecneho. je to spise vira nez cokoliv jineho.

Jarda
Jarda (neregistrovaný) 109.105.39.---
18. 10. 2014 10:13 Nový

Co znamená poprvé ochutnat?

Může to znamenat i to že si omylem dají třeba bonbón Mon-cheri a řeknou si "Fuj, co na tom dospěláci vidí?"

Jaromír Adámek aura:76

Nenal0vat

Tak ono by bylo dobre ten alkohol do deti rovnou nenalevat pri kazde oslave.

A ne, ze kdo si nepripije "je divny".

Jej do deti lijeme sami... a pak se divime ze pokracuji jinde a s vetsim mnozstvim.

sarlot.ka aura:10

Vítám tuto iniciativu,

ač souhlasím s tím, že největší vinu na tom, že děti pijí, má rodina. Tam by se mělo začít. A také mě zaráží, že se vůbec neřeší (v článku, diskuzi, bohužel asi ani moc v praxi), že pití dětí je mimo zákon: "Kdo ve větší míře nebo opakovaně prodá, podá nebo poskytne dítěti alkohol, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok." http://zakony.centrum.cz/trestni-zakonik/cast-2-hlava-4-paragraf-204