Hlavní navigace

Co se před Vánocemi nejvíce zdražovalo?

13. 1. 2017

Sdílet

 Autor: depositphotos.com
Český statistický úřad vydal meziměsíční a meziroční srovnání cen potravin. Z něj je zřejmé, že před Vánocemi byly levnější citrusy a dražší máslo.

Pokud se vám dosud jen zdálo, že ceny potravin se před Vánocemi poměrně prudce zvýšily, nepletli jste se. Vaše zdání teď potvrzují i data Českého statistického úřadu.

Před Vánocemi klesaly ceny citrusů

Jak uvádí Český statistický úřad, mezi cenami z listopadu 2016 a prosincem 2016 došlo k výrazným rozdílům. Zejména díváme-li se na cenu potravin. Cena zeleniny se zvýšila o skoro jedenáct procent, z toho ceny plodové zeleniny vzrostly o téměř čtyřicet jedna procent. Ceny běžného pečiva byly vyšší o skoro devět procent, chleba o čtyři, vajec o tři a půl procenta. Je tak potvrzeno, že před Vánocemi ceny u vybraných potravin stoupaly. Ceny naopak poklesly v oddíle alkoholické nápoje a tabák, kde se mírně snížily ceny lihovin a ceny vína. Ceny se snížily zejména u citrusů (skoro dvacet procent), u drůbežího masa o bezmála čtyři procenta a u jogurtů o šest procent.

Rozdíly v cenách za prosinec 2015 a prosinec 2016

Pokud se vám zdálo, že letošní ceny másla se ve všech obchodech držely výš, než si pamatujete z předloňských vánočních nákupů, nepletli jste se. Cena čerstvého másla oproti prosinci 2015 byla o skoro dvacet jedna procent vyšší, u vajec došlo k navýšení o necelých čtrnáct procent, cena běžného pečiva vyskočila o deset procent. Ceny plodové zeleniny byly (ve srovnání s prosincem 2015) v prosinci 2016 vyšší o více než čtyřicet procent.

Zvýšení meziroční cenové hladiny nastalo především v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje, kde u řady potravin došlo buď ke zrychlení jejich cenového růstu, nebo k přechodu v růst z listopadového poklesu. Zatímco ve srovnání mezi listopadem a prosincem loňského roku byl alkohol a tabák levnější, v meziročním srovnání je situace zcela opačná. Ceny alkoholických nápojů se meziročně zvýšily o tři procenta, tabáku skoro o sedm.

Nestěžujme si

Přes to všechno jsou v Česku nižší ceny než v Evropské unii. Levnější je hlavně tabák, ale i pečivo, ovoce a zelenina. Tabák je o 40 % levnější než průměr Evropské unie, pekárenské výrobky a obiloviny, stejně jako ovoce a zelenina, pak o 27 %. Ceny masa jsou 26 % pod unijním průměrem. Nejmenší rozdíl vykazují ve srovnání s EU oleje a tuky, jejichž ceny jsou nižší o 2 %, a ryby, které jsou levnější o 3 %. Toto zboží je nejlevnější v Polsku a nejdražší v Dánsku.

Zdroj: Český statistický úřad

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).