Hlavní navigace

Chcete přestat kouřit? Zvedněte telefon!

18. 6. 2010

Sdílet

O tom, že kouření neprospívá zdraví, v dnešní době snad nikdo nepochybuje. Přesto si stále hodně lidí nemůže svůj zlozvyk odpustit a denně sahá po cigaretách. Málokdo si uvědomuje, že kouření je vlastně nemoc, kterou lékaři označují diagnózou F 17 a pomoci mu s ní mohou lékaři. Přečtěte si rozhovor s MUDr. Evou Králíkovou, CSc. z Centra pro závislé na tabáku.

O tom, že kouření neprospívá zdraví, v dnešní době snad nikdo nepochybuje. Přesto si stále hodně lidí nemůže svůj zlozvyk odpustit a denně sahá po cigaretách. Málokdo si uvědomuje, že kouření je vlastně nemoc, kterou lékaři označují diagnózou F 17 a pomoci mu s ní mohou lékaři.

Přečtěte si rozhovor s MUDr. Evou Králíkovou, CSc. z Centra pro závislé na tabáku.

Pomoc lidem, kteří se rozhodli zanechat kouření, je v dnešní době opravdu na dosah každému. Stačí vytočit číslo 844 600 500 Linky pro odvykání kouření, která v letošním roce funguje za podpory VZP. Odborní konzultanti odpovídají na dotazy volajících každý pracovní den od 14 do 18 hodin a cena volání je ve výši místního hovorného z celé České republiky. Linka je provozována Českou koalicí proti tabáku ve spolupráci s Centrem prevence, o.s., které se zaměřuje i na další aktivity orientované na zdravý životní styl a omezování rizikových faktorů civilizačních onemocnění.

Zplodiny tabákového kouře nepůsobí pouze na dýchací cesty, se kterými se dostávají do bezprostředního kontaktu při vdechování. Vzhledem k tomu, že mnohé z 5 000 chemických látek obsažených v kouři se v plicích vstřebají do krve, dostávají se do celého organismu a poškozují všechny tělesné orgány. To je vysvětlením, proč nejčastější příčinou úmrtí kuřáků jsou onemocnění srdce a cév a proč kuřáci častěji onemocní například také rakovinou ledvin, močového měchýře nebo žaludku. Není třeba dodávat, že kouření poškozuje zdraví i těch, kdo sami nekouří, ale pohybují se v zakouřeném prostředí.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).