Hlavní navigace

Chcete mít mateřskou 23 tisíc?

1. 2. 2010

Sdílet

Měšec.cz: Budoucí matky, které jsou zároveň OSVČ, si výší záloh na nemocenské pojištění mohou zajistit maximální úroveň mateřské. Poradíme vám, jak na to.  Zákon o nemocenském pojištění umožňuje budoucím matkám, které jsou zároveň osoby samostatně výdělečně činné, nastavit si zálohy na nemocenské pojištění tak, aby pak mohly pobírat maximální výši peněžité pomoci v mateřství (PPM), tedy lidově mateřské.

Měšec.cz: Budoucí matky, které jsou zároveň OSVČ, si výší záloh na nemocenské pojištění mohou zajistit maximální úroveň mateřské. Poradíme vám, jak na to. 

Zákon o nemocenském pojištění umožňuje budoucím matkám, které jsou zároveň osoby samostatně výdělečně činné, nastavit si zálohy na nemocenské pojištění tak, aby pak mohly pobírat maximální výši peněžité pomoci v mateřství (PPM), tedy lidově mateřské.

Před tím, než se budeme zamýšlet nad tím, jak zálohy na nemocenské pojištění upravit, je nutné si připomenout ještě obecné podmínky, bez jejichž splnění nemají další úvahy smysl.

•             Budoucí matka OSVČ musí být účastna nemocenského pojištění a musí nastoupit peněžitou pomoc v mateřství (PPM) – tedy mateřskou, v době trvání pojištění. U zaměstnankyň je to možné ještě také v ochranné lhůtě.

•             Je nutné, aby účast na nemocenském pojištění v posledních dvou letech před nástupem na PPM činila alespoň 270 kalendářních dní. Přitom platí, že pojištění nemusí být nepřetržité, nutné je jen, aby byl splněn počet dní. Pro OSVČ platí ještě další podmínka, a to účast na nemocenském pojištění OSVČ minimálně 180 kalendářních dní před nástupem na PPM. I zde nemusí být doba pojištění nepřetržitá a určující je počet dní.

Tyto podmínky musí být splněny ke dni nástupu na mateřskou. Jak ho určíte? Kdo může platit pojistné? Jak nastavit zálohy pro nejvyšší mateřskou? Všechny informace najdete v článku Gabriely Klimánkové ZÍSKEJTE MAXIMÁLNÍ MATEŘSKOU. NÁVOD, JAK DOSTAT PŘES 23 TISÍC MĚSÍČNĚ na serveru Měšec.cz.

Anketa: Může výše dávek pro rodiče s dětmi ovlivnit vaše rozhodování o tom, kolik mít potomků a kdy?

Spočítejte si mateřskou

kalkulačka

Čtěte téma: Mateřská v časech „balíčku“

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).