Hlavní navigace

Česká republika pokulhává za vyspělými zeměmi v prevenci proti rakovině děložního čípku

Helena Singerová

Evropská asociace proti rakovině děložního čípku upozorňuje na velké rozdíly v očkování proti rakovině děložního čípku mezi zeměmi západní a východní Evropy. Vyspělejší západní země udělaly v programech očkování proti lidskému papillomaviru HPV, který je hlavní příčinou této zákeřné nemoci významný pokrok. Česká republika je bohužel řazena na východ.   V devíti evropských zemích, v Dánsku, Německu, Řecku, Itálii, Lucembursku, Holandsku, Portugalsku, Španělsku a Velké Británii, je dokonce…

Doba čtení: 1 minuta

Evropská asociace proti rakovině děložního čípku upozorňuje na velké rozdíly v očkování proti rakovině děložního čípku mezi zeměmi západní a východní Evropy. Vyspělejší západní země udělaly v programech očkování proti lidskému papillomaviru HPV, který je hlavní příčinou této zákeřné nemoci významný pokrok. Česká republika je bohužel řazena na východ.  

V devíti evropských zemích, v Dánsku, Německu, Řecku, Itálii, Lucembursku, Holandsku, Portugalsku, Španělsku a Velké Británii, je dokonce očkování bezplatné alespoň pro jednu věkovou skupinu. V České republice nám na očkování přispívají pojišťovny, výše příspěvku a požadovaný věk pro jeho poskytnutí se liší v závislosti na konkrétní pojišťovně. 

Samotné očkování nezabrání všem případům rakoviny děložního čípku, proto je důležité, aby ženy nezapomínaly ani na pravidelné gynekologické prohlídky.