Hlavní navigace

Čajomír Fest 2012 – šálek čaje, zábavy a poznání pro každého

30. 7. 2012

Sdílet

Prostory Starého purkrabství pražského Vyšehradu se poslední srpnový víkend promění v Mekku všech milců čaje.  4. ročník Čajomír Festu klepe na dveře. Japonsko, Indie, Čína, Thajsko, Turecko i další světové destinace, jejichž krajiny pokrývá zelený koberec čajových zahrad, představí díky čajovnám a dovozcům čaj různých chutí a přípravy. V sobotu 25. srpna čeká čajové pijáky den plný ochutnávek i tradičních čajových obřadů v podobě evropského sletu čajových profesionálů a nadšenců v přípravě…

Prostory Starého purkrabství pražského Vyšehradu se poslední srpnový víkend promění v Mekku všech milců čaje. 

4. ročník Čajomír Festu klepe na dveře. Japonsko, Indie, Čína, Thajsko, Turecko i další světové destinace, jejichž krajiny pokrývá zelený koberec čajových zahrad, představí díky čajovnám a dovozcům čaj různých chutí a přípravy. V sobotu 25. srpna čeká čajové pijáky den plný ochutnávek i tradičních čajových obřadů v podobě evropského sletu čajových profesionálů a nadšenců v přípravě čaje. Jako doprovodný program zažijí v místě festivalu pouliční umění, tvořivé dílny, prezentace čajové školy, gastronomii s čajem. V neděli 26. 8. se bude pokračovat odbornou konferencí na téma „Čajová cesta v Čechách“. Čajomír Fest 2012 pořádá Čajomír o.s. – občanské sdružení pro podporu čajové kultury.

Přečtěte si: Ovocné čaje mají ovoce často jen v názvu

Od svítání do soumraku

Okamžik, kdy se slunce vyhoupne nad obzor východu, je zároveň startem Čajomír Festu 2012.

„V 6:05 přivítáme společnou hrou na tibetské mísy nový den a celý festival,“ odhaluje start festivalu Jaromír Horák, hlavní pořadatel a upřesňuje: „Nezapomeňte si vzít svoji tibetskou mísu a přidejte se společnou hrou. Čajovou akci v historických prostorách Starého purkrabství na Vyšehradě v sobotu 25. srpna totiž prožijeme od svítání až do soumraku.“

Během prvního festivalového dne se návštěvníkům představí čajovny z celé České republiky i Evropy, společně se setkají čajoví profesionálové s příznivci lahodného moku, kteří čaj popíjejí jen tak pro radost. Akci zpestří tradiční čajové obřady, program Čajové školy i pouliční hudebníci a divadelníci.

Ochutnávky mnoha delikates si festivaloví účastníci užijí pod širou oblohou i v gastro stanu.

„Čaj může mít mnoho podob, osvěží horký, ale i ledový a mísený s různými ingrediencemi v chladivém koktejlu. Čaj se hojně používá s gastronomii, na festivalu budou představeny zajímavé recepty z čaje. Chuťové pohárky se mají na co těšit,“ dodává Jaromír Horák.

Přátelskou atmosféru okoření tvořivé a hudební dílny nebo relaxační cvičení.

Přečtěte si: Pokud jde o čajovny, nemáme v Evropě konkurenci

Zábava pro děti, hudební večer v bazilice

Na Čajomír Festu se zabaví i děti. Pro ně mají organizátoři připraven dětský koutek a čajovou školku. Až slunce ukončí svoji denní pouť po obloze, rozezní se na Vyšehradě bazilika Petra a Pavla. Publikum v 19 hodin zakončí den s duchovními písněmi zpěvačka Hana Blochová.

Neděle plná diskusí

Nedělní program 26. srpna začne úderem 14. hodiny. „Závěr víkendu bude patřit konferencím, diskusi na téma Čajová cesta v Čechách, a různým příspěvkům odborníků z mnoha oblastí,“ dodává šiřitel čajové kultury Jaromír Horák.

Čajomír Fest 2012 koncem léta osvěží tělo i mysl všem přítomným. Více informací zájemci naleznou na webu festivalu www.cajomirfest.cz nebo na facebookových stranách www.facebook.com/cajomir. Lahodný šálek čeká na každého, i na vás!

Cílem občanského sdružení Čajomír je představení čaje jako nápoje obsahujícího mnoho zajímavých informací o našich předcích, jejich kultuře, zvycích, etice, etiketě, gastronomii, zemědělství a duchovní esenci u jednotlivých národů, dále organizovat, podporovat a mapovat čajovou kulturu nejen v Čechách, ale po všech jejích evropských cestách.

Čtěte dále: Naučíme vás připravit čaj z čajových lístků bez obvyklých chyb

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).