Hlavní navigace

Bleší sezona je nejsilnější od září do listopadu

Redakce

Nejenom, že blechy psí a kočičí na člověka jdou, představují zdravotní riziko, i když vám zrovna neskáčou pod košilí. Zbavit se blech je poměrně složité, ideální je jejich výskytu předcházet.

Doba čtení: 3 minuty

Blechy se přímo na zvířeti vyskytují, jen pokud potřebují sát krev, což je denně zhruba dvacet minut až čtyři hodiny. Zbývající čas tráví blechy v pelíšcích, kobercích, v sedačce v obýváku anebo přímo v posteli. Zde nakladou vajíčka, ze kterých se vyvíjejí larvy.

Populační exploze blech je navíc nemilosrdná – z jedné blechy první den se během osmi týdnů stane bleší kolonie čítající sto dvacet pět tisíc blech.


Autor: Animalhealth.bayer.cz

Blechy kočičí

  • Blecha může přežívat až 140 dní, ale pouze malá část jejího životního cyklu se odehrává přímo v srsti zvířete.
  • Na samotných zvířatech žije pouze 5 % všech blech, 95 % jich žije ve vnějším prostředí.
  • Samička blechy naklade během svého života několik tisíc vajíček (denně až 50), která jsou roznášena všude tam, kde se zvíře pohybuje.
  • Vývoj od vajíčka po blechu trvá nejméně dva až tři týdny. Je-li teplé počasí, proces se urychlí na několik dní. Pokud je větší zima, může se vývoj vajíčka zastavit až na půl roku, než se z něj vyvine dospělá blecha.

Jak poznáte, že jde o blechy

Jasným ukazatelem, že je domácí zvíře napadeno blechami, je jeho časté škrábání. Stačí vyčesat srst jemným hřebenem, zejména u kořene ocasu. Pokud ze zvířete vypadávají tmavá kroutící se „semínka”, zkuste je položit na mokrý papír. Pokud vylučují červenou tekutinu, jedná se o dospělé blechy.


Autor: Animalhealth.bayer.cz

Detail kočičí blechy

Blecha sice preferuje psí či kočičí kůži, jenže v momentě, kdy potřebuje potravu, tedy krev, napadá i člověka. „Často se v ordinaci setkávám s nešťastnými reakcemi klientů, a to hlavně klientek, v souvislosti s nálezem parazitů na jejich pejskovi či kočičce, se kterou se denně mazlí jejich dcera či syn a se kterou denně spávají v jedné posteli,“ potvrzuje veterinární lékař Václav BartošVeterinární kliniky ZooVET v Hradci Králové, že blechy psí i kočičí na člověka bohužel jdou.

Riziko pro člověka

Blecha neznamená jen nepříjemné pokousání, možné alergické reakce, ale také nebezpečí přenosu infekčních chorob. Blechy mohou přenášet vývojová stadia tasemnice a šíří i lymeskou boreliózu.

Přečtěte si: Spousta lidí má boreliózu, aniž by to tušili. Chtějte pořádné testy!

K přenosu na dítě či dospělého stačí třeba přátelské olíznutí nedostatečně chráněného psa či kočky a blecha, která ulpěla na tlamě zvířete, může rázem putovat i do těla lidského. „Riziko přenosu infekcí ze psů a koček na člověka je v dnešní době stále akutní. Zvyšuje se počet chovaných zvířat, člověk se zvířaty se dostává do blízkého kontaktu a okolní prostředí je denně zásobováno statisíci vajíček parazitů,“ uvádí parazitoložka Vlasta Svobodová v článku Parazitární zoonotické infekce psů a koček na serveru iFauna.cz.

Hrozí také alergie na bleší kousnutí. Může dojít k imunopatologickým reakcím, jednak kožního charakteru, například se objeví kopřivka, otoky nebo ekzém, alergie se může projevit i dýchacími potížemi. „Blechy vyvolávají nepříjemné kožní změny,“ říká prof. Svobodová a upozorňuje: „Nemoci přenášené parazity mají často mnohem horší účinek na člověka než na zvíře. Vektory, přenašeče, nezlikvidujeme, musíme chránit zvířata.“

Zvíře bez blech – byt bez blech

Nejúčinnější prevencí je pravidelné odblešování psů i koček vhodnými antiparazitárními přípravky. A protože blecha je nejčastějším mezihostitelem tasemnice, mělo by odblešování jít ruku v ruce s pravidelným odčervováním zvířete (např. odčervovacími tabletami) každé tři měsíce.

Vajíčka blech mohou být všude v okolí zvířete, proto je důležité ošetřit přípravkem proti blechám nejen napadené domácí zvíře, ale důkladně i všechna místa v domě či bytě ap., kde se pohybuje, a to včetně auta – i tam totiž mohou vajíčka blech přečkávat.

Odborná spolupráce:

Prof. MVDr. Vlasta Svobodová, CSc.

Ústav patologické morfologie a parazitologie, Fakulta veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické univerzity Brno

Zdroj a další informace: Bayer, animalhealth.bayer.cz