Hlavní navigace

Bleší sezona je nejsilnější od září do listopadu

2. 9. 2016

Sdílet

 Autor: Animalhealth.bayer.cz
Nejenom, že blechy psí a kočičí na člověka jdou, představují zdravotní riziko, i když vám zrovna neskáčou pod košilí. Zbavit se blech je poměrně složité, ideální je jejich výskytu předcházet.

Blechy se přímo na zvířeti vyskytují, jen pokud potřebují sát krev, což je denně zhruba dvacet minut až čtyři hodiny. Zbývající čas tráví blechy v pelíšcích, kobercích, v sedačce v obýváku anebo přímo v posteli. Zde nakladou vajíčka, ze kterých se vyvíjejí larvy.

Populační exploze blech je navíc nemilosrdná – z jedné blechy první den se během osmi týdnů stane bleší kolonie čítající sto dvacet pět tisíc blech.


Autor: Animalhealth.bayer.cz

Blechy kočičí

  • Blecha může přežívat až 140 dní, ale pouze malá část jejího životního cyklu se odehrává přímo v srsti zvířete.
  • Na samotných zvířatech žije pouze 5 % všech blech, 95 % jich žije ve vnějším prostředí.
  • Samička blechy naklade během svého života několik tisíc vajíček (denně až 50), která jsou roznášena všude tam, kde se zvíře pohybuje.
  • Vývoj od vajíčka po blechu trvá nejméně dva až tři týdny. Je-li teplé počasí, proces se urychlí na několik dní. Pokud je větší zima, může se vývoj vajíčka zastavit až na půl roku, než se z něj vyvine dospělá blecha.

Jak poznáte, že jde o blechy

Jasným ukazatelem, že je domácí zvíře napadeno blechami, je jeho časté škrábání. Stačí vyčesat srst jemným hřebenem, zejména u kořene ocasu. Pokud ze zvířete vypadávají tmavá kroutící se „semínka”, zkuste je položit na mokrý papír. Pokud vylučují červenou tekutinu, jedná se o dospělé blechy.


Autor: Animalhealth.bayer.cz

Detail kočičí blechy

Blecha sice preferuje psí či kočičí kůži, jenže v momentě, kdy potřebuje potravu, tedy krev, napadá i člověka. „Často se v ordinaci setkávám s nešťastnými reakcemi klientů, a to hlavně klientek, v souvislosti s nálezem parazitů na jejich pejskovi či kočičce, se kterou se denně mazlí jejich dcera či syn a se kterou denně spávají v jedné posteli,“ potvrzuje veterinární lékař Václav BartošVeterinární kliniky ZooVET v Hradci Králové, že blechy psí i kočičí na člověka bohužel jdou.

Riziko pro člověka

Blecha neznamená jen nepříjemné pokousání, možné alergické reakce, ale také nebezpečí přenosu infekčních chorob. Blechy mohou přenášet vývojová stadia tasemnice a šíří i lymeskou boreliózu.

Přečtěte si: Spousta lidí má boreliózu, aniž by to tušili. Chtějte pořádné testy!

K přenosu na dítě či dospělého stačí třeba přátelské olíznutí nedostatečně chráněného psa či kočky a blecha, která ulpěla na tlamě zvířete, může rázem putovat i do těla lidského. „Riziko přenosu infekcí ze psů a koček na člověka je v dnešní době stále akutní. Zvyšuje se počet chovaných zvířat, člověk se zvířaty se dostává do blízkého kontaktu a okolní prostředí je denně zásobováno statisíci vajíček parazitů,“ uvádí parazitoložka Vlasta Svobodová v článku Parazitární zoonotické infekce psů a koček na serveru iFauna.cz.

Hrozí také alergie na bleší kousnutí. Může dojít k imunopatologickým reakcím, jednak kožního charakteru, například se objeví kopřivka, otoky nebo ekzém, alergie se může projevit i dýchacími potížemi. „Blechy vyvolávají nepříjemné kožní změny,“ říká prof. Svobodová a upozorňuje: „Nemoci přenášené parazity mají často mnohem horší účinek na člověka než na zvíře. Vektory, přenašeče, nezlikvidujeme, musíme chránit zvířata.“

Zvíře bez blech – byt bez blech

Nejúčinnější prevencí je pravidelné odblešování psů i koček vhodnými antiparazitárními přípravky. A protože blecha je nejčastějším mezihostitelem tasemnice, mělo by odblešování jít ruku v ruce s pravidelným odčervováním zvířete (např. odčervovacími tabletami) každé tři měsíce.

Vajíčka blech mohou být všude v okolí zvířete, proto je důležité ošetřit přípravkem proti blechám nejen napadené domácí zvíře, ale důkladně i všechna místa v domě či bytě ap., kde se pohybuje, a to včetně auta – i tam totiž mohou vajíčka blech přečkávat.

Odborná spolupráce:

Prof. MVDr. Vlasta Svobodová, CSc.

Ústav patologické morfologie a parazitologie, Fakulta veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické univerzity Brno

Zdroj a další informace: Bayer, animalhealth.bayer.cz

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).