Hlavní navigace

Názor k článku Autismus – vakcíny, nebo hormony? od Autor - "Jestli můžete, odpovězte mi prosím na otázku: Schvalujete...

 • 13. 6. 2014 10:54

  Autor (neregistrovaný) ---.vfn.cz

  "Jestli můžete, odpovězte mi prosím na otázku: Schvalujete nebo neschvalujete, že lidé mají rozhodovat o očkování sebe samých, případně i svých nezletilých dětí či rodiných příslušníků (nejsou-li takového rozhodnutí momentálně schopní)?"

  Můj názor na tohle je velmi technický a je v souladu s Hippokratovou přísahou. Představte si jej takto:

  Exsituje určoté objektivní zdravotní riziko určitého onemocnění "R", kterému bude člověk v životě vystaven. Exsituje akt očkování, který toto riziko snižuje o "RO" Je jisté, že RO je vždy alespoň o něco menší než R, někdy je vůči R zanedbatelné, ale to neřešme.

  Představte si, že máme nějakou křivku narůstajícího rizika R od hodnoty 0 na hodnotu 100%. To 100% znamená, že na to onemocnění zkrátka každý zemře a každý jej také dostane (mezi 0-70 lety).

  Poté mám tento názor:

  Na křivce stoupajícího rizika R rozhodně někde leží bod, kde bych - s ohledem hodnotu RO - odebral rodičům právo svobodně (libovolně) rozhodovat o očkování svého dítěte. Je to bod B1, u kterého bych nařídil povinné očkování a proti rodičům použil donucovací sankce tak, aby dostatečná většina (nikoliv všichni) očkovala.

  Na křivce stoupajícího rizika R někde za bodem B1 leží určitě bod B2, kde bych - s ohledem na hodntu RO - rodičům fyzicky odebral dítě a zcela bez diskuse bych jej naočkoval proti jejich křiku a vůli. Udělal bych to pro to dítě a měl bych úplně čisté svědomí.

  Pouze se subjektivně domnívám, že pokud dnes nějaké očkování s ohledem na R nemoci a RO konkrétních vakcín dosahuje cca mého bodu B1, tak je to sotva jedno jediné a k bodu B2 má na křivce "mnoho světelných let" každé současné povinné očkování v ČR. - Ale na to právě můžeme mít navzájem velmi různé názory, a také mezi lékaři i laiky máme.

  S pozdravem,
  JV

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).