Hlavní navigace

30. děťátko v babyboxu

9. 3. 2010

Sdílet

„Asi dvouměsíčního zdravého chlapce odložil dnes někdo do babyboxu v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem. Je to již 30. dítě zachráněné v babyboxu,“ sdělil ČTK autor projektu babyboxů v ČR Ludvík Hess. Za šest let, co existují babyboxy, se u nás podařilo zachránit 30 dětí. Shodou okolností včera začal fungovat již druhý babybox v Praze. Nová schránka pro odložené děti se nachází na budově Úřadu městské části Praha 2, u vchodu z Jugoslávské.
baby

„Asi dvouměsíčního zdravého chlapce odložil dnes někdo do babyboxu v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem. Je to již 30. dítě zachráněné v babyboxu,“ sdělil ČTK autor projektu babyboxů v ČR Ludvík Hess.

Za šest let, co existují babyboxy, se u nás podařilo zachránit 30 dětí.

Shodou okolností včera začal fungovat již druhý babybox v Praze. Nová schránka pro odložené děti se nachází na budově Úřadu městské části Praha 2, u vchodu z Jugoslávské.

Babybox je schránka opatřena dvířky, které lze otevřít pouze jednou. Vnitřní prostor je vytápěný na teplotu 37°C. Pro odkládající osobu je ve schránce připraven lístek s informací o dalším osudu dítěte a o možnostech, jak jej získat zpět. Po uzavření dvířek se aktivují vizuální a akustické senzory přivolávající odborný personál. Osoba, která dítě odložila, má ovšem dostatek času, aby nepozorovaně odešla. Schránky na odložení dětí nabízejí matkám a někdy i otcům východisko z krajní životní situace.

Databázi babyboxů v České republice naleznete v sekci „Rodina“.

Ilustrační fotografie: Archív

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).