Hlavní navigace

3 dietologové: jejich nejoblíbenější snídaně a co by si naopak nikdy nedali

Sdílet

 Autor: Shutterstock.com
Snídat, nesnídat? Za každou cenu, jenom v klidu? Pečivo, vejce, nebo „zrní“? Odpovědi tří odborníků na výživu vás možná překvapí.

PharmDr. Margit Slimáková

Patří v současnosti k nejvýraznějším českým specialistům na výživu a zdravotní prevenci. Popularizuje u nás Zdravý talíř, který chce nahradit zastaralou výživovou pyramidu. Je také odbornou garantkou iniciativy Skutečně zdravá škola, která usiluje o regulaci bufetů a prodeje sladkostí ve školách po vzoru vyspělejších zemí. www.margit.cz

Jaká je vaše nejoblíbenější snídaně? 

Jím s nadšením, ale dbám na kvalitu. Na snídani mám aktuálně nejraději krajíc kváskového chleba s máslem od farmáře, anebo domácí pomazánkou a spoustou nejrůznější zeleniny. Z pomazánek pravidelně připravuji vajíčkovou a avokádovou. Mým novým objevem je pomazánka ze sušených rajčat a vlašských ořechů. Recept na ni mám na webu mezi doporučeními pro snídaně a svačiny. Nyní na jaře je oblíbená z medvědího česneku a kešu ořechů.

Co byste si k snídani naopak nikdy nedala? 

Už roky vůbec nejím bílé rohlíky. Nikdy jsem neměla chuť na chleba s marmeládou a už vůbec ne na přeslazené cereálie. V žádném případě však u mě nejde o hlídání se, ale přirozenou nechuť jíst nechutné, nezdravé potraviny. 

RNDr. Petr Fořt, CSc.

Odborník ve výživě s erudicí v klinické biochemii, vědeckou praxí v imunochemii a ve sportovní fyziologii. Autor vědeckých prací, zabývajících se fyziologií, biochemií a výživou ve vrcholovém sportu. Poradce profesionálních sportovců a pro dětskou sportovní výživu. Autor celé řady produktů sportovní výživy a speciálních potravin. Popularizátor reálné výživy formou článků v magazínech a v pořadu ČT „Pod pokličkou“. Autor řady knižních publikací o výživě. Autor Komplexní nutriční typologie, používané sítí poraden Světa zdraví. Angažuje se v oblasti dětské výživy a pokračuje v šíření odborných znalostí ve sportovní výživě. Spolupracuje s odbornými lékaři v oblasti preventivní medicíny a řešení obezity. www.zdraveprovas.cz

Jaká je vaše nejoblíbenější snídaně? 

Proč bych měl někomu vnucovat to, jak se stravuji já, když jsme každý jiný, že? Jasně, protože to je moje povolání. No dobře. Napíšu, že si dělám ke snídani žraločí ploutvičky a naštvu polovinu (i víc) národa. Nebo napíšu to, co myslím, že by chtěla ta polovička číst, protože si myslí, že je to zdravé poté, co jí to natloukli do hlavy reklamy a „pomýlení = úplatní“ kolegové. Třeba ranní cereálie zalité polotučným mlékem. Instant „cereální“ kaše nebo tři „tmavé“ (pro většinu národa totéž co celozrnné) rohlíky s margarínem „s máslovou příchutí“ a džemem. Jogurt nízkotučný ovocný (toho bývá většinou hodně…) – pro většinu ženské poloviny národa je to vlastně prakticky permanentní druh snídaně, když už tedy snídá. Ale setkávám se také s těmi, co klidně jedí párky s bílým chlebem, že? Co když lžu – znáte to, káže vodu, pije víno (no já tedy oboje). Národ český je k autoritám nedůvěřivý. Nedivím se. A tak jen dodám, že trochu horší je fakt, že mnoho žen ve věku nad čtyřicet let snídá to, co je naučily jejich maminky – nějakou tu „buchtu“, někdy i s kakaem (a mimochodem – večeří „chleba s něčím“).

Vlastně stačily tři věty. Ale to by vás určitě zklamalo. A naopak seznam potravin a pokrmů, které bych si ke snídani nikdy nedal a pravděpodobně ani k obědu či večeři (nikdy neříkej nikdy), by zabral několik stran. Jenže ono to není tak jednoduché. Tak například doporučení „snídejte, děti (asi i dospěláci), které nesnídají, jsou (podle tvrzení jakýchsi studií) tlustší“. No…

Další odborníci na výživu vás přesvědčují, abyste si dali VYDATNOU snídani v kombinaci protein+sacharid. Jednak jsou to dvě cizí slova, jednak si pod tímto doporučením NIKDO nedokáže představit, co to znamená. Pro někoho třeba tři míchaná vajíčka s rohlíkem, pro jiného úspěšný americký koktejl „na hubnutí“.

Prý vás vydatná snídaně „nakopne“. Jo, souhlas – až tak, že byste nejraději zase vlezli do postele. Moje „studie“, čili dlouholetá poradenská praxe, tvrdí, že lépe být ráno o hladu, než do sebe ve spěchu navalit nějakou „chytrou“ leč instant kaši nebo rohlík s margarínem a salámem, ev. s párkem – navíc při chůzi k autu. Přitom jiní odborníci správně tvrdí – nikdy nejezte ve spěchu (= ve stresu). Chápejte – budete mít vředy.

Já snídám. Mohu si to dovolit, protože vstanu, kdy se mi chce. Nikdo mi tu snídani do postele nenosí, což nevadí, udělám si ji tak, jak chci já. Ne, opravdu nemám ráno jen zelený žabinec ani smoothie, ve kterém stojí lžíce. Ještě pořád mám zuby… pochopitelně nemám nic proti zeleninovým šejkům. Ale není to „můj denní chleba“. A po ránu? Ani náhodou.

Moje snídaně:

Sladké varianty:
  1. Směs mletých oříšků a semínek, sušeného ovoce, ovesných vloček (bio), strouhaného kokosu – spařím, přidám trochu plnotučného bio jogurtu a trochu bio javorového sirupu nebo borůvkové marmelády bez přidaného cukru.
  2. Bezlepkový muffin, čerstvé ovoce různého druhu, trochu zakysané smetany.
  3. Bezlepkové pečivo (trochu) s máslem ghí a bio-medem.
Slané varianty:
  1. Vaječná omeleta ze dvou bio vajec s přídavkem olivového oleje, pečená na másle ghí na pánvi s keramickým povrchem, 2 krajíčky bezlepkového chleba s 20 g čerstvého kozího tvarohu.
  2. Místo omelety 30 g krůtí šunky nejvyšší kvality.

Proč? Jde o to, že bohatě stačí pět variant, které volím podle toho, co jsem jedl den předem, především večer. Většinou to ale je v poměru čtyři „slané“ a tři „sladké“. Pestrá strava neznamená 7 dní = 7 různých, vychytaných snídaní. V pracovní dny prostě není čas a klid si s přípravou snídaně hrát!

Co byste si k snídani naopak nikdy nedal? 

Co bych si nikdy nedal? To, co nemám rád, to dá přece rozum! Když bych nebyl doma a někdo mi přinesl ke snídani hemenex a já bych měl hlad, klidně ho sním. Mléko bych odmítl. Kdyby přinesl krevetový salát, mořské potvory, pečené chrousty – tak by s tím zase odešel – i kdybych měl hlad. Kdyby přinesl „kakao a croissant“ a já už tři dny nejedl a neměl jinou šanci, klidně to dám. A vůbec, jednou za měsíc si dejte, co je vám libo…. Dobrou chuť.

PharmDr. Martin Staněk

Několik let pracoval v nemocničním lékárenství a farmaceutickém průmyslu. Dlouhodobě se věnuje klinické a obecné výživě. V roce 1997 založil společnost Dr. Staněk, která je zaměřena na vývoj, výrobu a distribuci potravin k udržování a snižování tělesné hmotnosti. Společně se svojí ženou MUDr. Taťánou Staňkovou založil Centrum pro poruchy metabolismu a výživy v Praze 1, které se zabývá zejména léčbou obezity. Je autorem či spoluautorem celé řady výrobků pro snižování a udržování tělesné hmotnosti. www.drstanek.cz

Jaká je vaše nejoblíbenější snídaně?

Od malička mám rád vajíčka upravená na různé způsoby. Nejraději mám ale „volská oka“ na slanině s celozrnným žitným chlebem Dietline. K tomu si většinou dávám nakrájená rajčata jemně posolená hrubší solí. Někdy k tomu přidám i vařené fazole či fazolovou kaši. Taková snídaně mě dobře zasytí, má vhodné výživové složení a neobsahuje zase až tolik kalorií. K dopolední svačině pak mívám jen kousek zeleniny. Většinou chroupám papriku nebo mrkev.

Jiné dny si dávám k snídani Svačinky z Polabských mlékáren v Poděbradech. K nim pak pouze celozrnný žitný chléb a nějakou zeleninu. Jednou až dvakrát týdně snídám jogurtový krém Guareta MorningStart, který dobře zasytí, je výživný, nemá zbytečné kalorie a svojí chutí mi zvedne náladu.

Někdy si ale rád pochutnám i na „čerstvé šumavě“ namazané sádlem nebo s máslem a obložené nakrájenými ředkvičkami na plátky. Čerstvý chléb namazaný s máslem a obložený jemně posolenými plátky vajíčka je pro mě také lahůdka. Vařené vajíčko na měkko, polité horkým máslem a posypané strouhaným křenem je pak snídaňová lahůdka ještě větší. Když se ještě prodával v Tescu staročeský rohlík, přikusoval jsem ho s velkým nadšením několikrát do roka k domácí gulášové polévce, kterou moje žena opravdu umí. Ta se dělala proto, že jsem zrovna sehnal staročeský rohlík a s ním je přece gulášovka nejlepší.

Co byste si k snídani naopak nikdy nedal?

Určitě ne ryby v jakékoliv podobě, pokud budu snídat doma nebo v České republice. Nemám také rád kupované pomazánky a margaríny, pečivo z prodejen „zdravé výživy“, nebo třeba rohlíky posypané solí a kmínem. Nejím uzeniny a masné výrobky od českých výrobců, které jsou bez přirozené chuti. Jinde si je ale občas dávám a pochutnám si na nich. Bohužel i tam je třeba rozlišovat jednotlivé výrobce, kteří dodávají do běžné sítě. Na druhé straně ale není možné, aby se zavděčili úplně všem…

Autor článku

Psaní článků pro internetové magazíny se věnuje již od roku 2010. Na serveru Vitalia.cz se zaměřuje zejména na zdravotní problematiku.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).