Hlavní navigace

Zjištěna aviární influenza

Praha - Dne 24.2.2009 byla zjištěna Národní referenční laboratoří pro aviární influenzu SVÚ Praha nízkopatogenní aviární influenza H7 v chovu husy domácí firmy Rybářství Hodonín, s.r.o., rybník Písečný na okrese Hodonín v Jihomoravském kraji.

Sdílet

Nákaza byla zjištěna na základě pravidelně prováděného monitoringu Státní veterinární správy, kdy jsou každoročně vyšetřovány všechny komerční chovy husí a kachen. Orgány veterinární správy přijaly neprodleně opatření v souladu s vyhláškou č. 36/2007 Sb., o opatřeních pro tlumení aviární influenzy. Dojde tak k utracení veškeré drůbeže na hospodářství. Kolem ohniska bude vytvořeno 1 km pásmo s omezením, kde budou mimořádnými veterinárními opatření stanoveny veterinární požadavky ve vztahu k laboratorním vyšetřováním, přesunům drůbeže, provádění dezinfekce v komerčních hospodářstvích, které vydá Krajská veterinární správa pro Jihomoravský kraj.

U tohoto případu je nutné zdůraznit, že se jedná o nízkopatogenní aviární influenzu, nehrozí  proto žádné nebezpečí přenosu nákazy na člověka, ani jiné savce.

Tímto se ČR zařadila mezi další země, kde byl v poslední době zjištěn výskyt  nízkopatogenní aviární  influenzy jako jsou  Německo, Francie, Belgie a Itálie.

K. Val., SVS ČR

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).