Hlavní navigace

Žije vaše dítě víc ve virtuální realitě než ve skutečném životě?

[Tisková zpráva] (Nadace Naše dítě) Nadace v rámci svých aktivit na ochranu dětí na internetu připomíná 8. února coby den bezpečnějšího internetu.

Sdílet

Po celém světě jsou tento den pořádány stovky osvětových akcí, kterými se odborníci snaží zvýšit povědomí nezbytné on-line bezpečnosti a zodpovědnějšího používání online technologií a mobilních telefonů především dětmi a mladými lidmi.

Den bezpečnějšího internetu se připomíná od roku 2004 na podnět Evropské Unie, jejíž hranice dávno překročil a slaví se ve více než 60 zemích světa, včetně Jižní Ameriky, Japonska nebo například Keni.

Letošní ročník upozorňuje na nebezpečí virtuálních životů uživatelů sociálních sítí a hráčů on-line her, což jsou dvě nejoblíbenější on-line aktivity mládeže v Evropě.

Děti tráví na internetu hodiny denně

Hráči stráví v průměru 8 hodin týdně hraním her on-line. Sociální síť Facebook hlásí více než 500 milionů aktivních uživatelů a celkem 13 000 000 hráčů je registrovaných na World of Warcraft (WoW), celosvětově nejhranější on-line počítačové hře o více hráčích. Transakce a prodej virtuálního zboží ve virtuálních světech byly odhadnuty na 18 miliard dolarů za rok 2009.

Nebezpečí on-line her spočívá kromě jiného v tom, že mladí lidé často život ve virtuálním světě upřednostňují před světem reálným. Jsou naprosto ponořeni do světa fantazie. Schovávají se za fiktivní postavy. Na rozdíl od toho v sociálních sítích je hranice mezi tím, co je virtuální a reálné mnohem méně zřetelná. Pod pseudonymem uživatelé zneužívají internet k šikaně, krádežím, psychickému týrání a psychickému napadání.

Internet Hotline Nadace Naše dítě

První česká linka založená a provozovaná Nadací Naše dítě již od roku 2007 zpracovala více než 5 500 oznámení a podezřelých odkazů. Nejčastěji se jednalo o dětskou pornografii, zneužívání, rasismus, extremismus nebo pedofilní zájem. Více než 2 200 podezřelých oznámení operátoři předali k dalšímu šetření Policii České republiky.

Pokud chcete nahlásit podezřelý obsah na stránkách, kde se pohybují děti, obraťte se na www.internetho­tline.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).