Hlavní navigace

Žije vaše dítě víc ve virtuální realitě než ve skutečném životě?

[Tisková zpráva] (Nadace Naše dítě) Nadace v rámci svých aktivit na ochranu dětí na internetu připomíná 8. února coby den bezpečnějšího internetu.

Doba čtení: 1 minuta

Po celém světě jsou tento den pořádány stovky osvětových akcí, kterými se odborníci snaží zvýšit povědomí nezbytné on-line bezpečnosti a zodpovědnějšího používání online technologií a mobilních telefonů především dětmi a mladými lidmi.

Den bezpečnějšího internetu se připomíná od roku 2004 na podnět Evropské Unie, jejíž hranice dávno překročil a slaví se ve více než 60 zemích světa, včetně Jižní Ameriky, Japonska nebo například Keni.

Letošní ročník upozorňuje na nebezpečí virtuálních životů uživatelů sociálních sítí a hráčů on-line her, což jsou dvě nejoblíbenější on-line aktivity mládeže v Evropě.

Děti tráví na internetu hodiny denně

Hráči stráví v průměru 8 hodin týdně hraním her on-line. Sociální síť Facebook hlásí více než 500 milionů aktivních uživatelů a celkem 13 000 000 hráčů je registrovaných na World of Warcraft (WoW), celosvětově nejhranější on-line počítačové hře o více hráčích. Transakce a prodej virtuálního zboží ve virtuálních světech byly odhadnuty na 18 miliard dolarů za rok 2009.

Nebezpečí on-line her spočívá kromě jiného v tom, že mladí lidé často život ve virtuálním světě upřednostňují před světem reálným. Jsou naprosto ponořeni do světa fantazie. Schovávají se za fiktivní postavy. Na rozdíl od toho v sociálních sítích je hranice mezi tím, co je virtuální a reálné mnohem méně zřetelná. Pod pseudonymem uživatelé zneužívají internet k šikaně, krádežím, psychickému týrání a psychickému napadání.

Internet Hotline Nadace Naše dítě

První česká linka založená a provozovaná Nadací Naše dítě již od roku 2007 zpracovala více než 5 500 oznámení a podezřelých odkazů. Nejčastěji se jednalo o dětskou pornografii, zneužívání, rasismus, extremismus nebo pedofilní zájem. Více než 2 200 podezřelých oznámení operátoři předali k dalšímu šetření Policii České republiky.

Pokud chcete nahlásit podezřelý obsah na stránkách, kde se pohybují děti, obraťte se na www.internetho­tline.cz.