Hlavní navigace

Zažijte jarní očistu těla podle ajurvédské medicíny

[Tisková zpráva] (Transparent Communications) Na jaře máme většinou chuť pročistit tělo. Jak na to, radí dr. Suddharma, lékařka, která ordinuje v ajurvédském centru zdraví Savannah.

Sdílet

Ajurvédská medicína k očistě těla doporučuje komplexní detoxikační terapii Panchakarma. Ta ale trvá několik dní a je třeba ji absolvovat pod dohledem ajurvédského lékaře. Ajurvéda má však i několik jednoduchých tipů a triků pro každodenní život, které můžeme provádět sami, zbavit se nahromaděných toxinů a probudit tak na jaře svůj organismus ze zimní letargie.

Každé ráno bychom měli nastartovat sklenicí teplé vody. Nejen ráno, ale v průběhu celého dne je důležité jíst teplé pokrmy a pít teplé nápoje, studenému bychom se měli vyhýbat a odolat s prvními jarním paprsky třeba lákadlu zmrzliny,“ vysvětluje dr. Suddharma.

Pozor, vyhněte se rajčatům

Vhodné jsou například jogurty pokojové teploty, vyhnout bychom se rozhodně měli červenému masu, octu, rajčatům, ananasu. Ačkoliv nás na jaře může lákat třeba ananasová dieta nebo salát s rajčaty, svému tělu tím rozhodně nepomůžeme. Ajurvédská medicína je totiž kvůli překyselení organismu považuje za jedny z nejnezdravějších potravin.

Do boje proti jarní únavě a toxinům se doporučuje vytáhnout fyzickou aktivitou. I zde má ajurvédská medicína tip, jak tělo pořádně nastartovat.

čtěte dále: Meditace pro všední den

Každé ráno bychom měli provést dechové cvičení, které stimuluje dechový systém a pováhá cítit se svěže,“ radí dr. Suddharma. A jak také ajurvédské cvičení vypadá? Bolet to rozhodně nebude: Stiskneme pravou nosní dírku a tou levou se zhluboka se nadechneme. Pak proces zopakujeme v opačném pořadí – stiskneme levou nosní dírku a pravou dírkou vydechneme. Zopakujeme 10 krát za sebou a provádíme každé ráno.

Ajurvédská medicína rozeznává tři konstituční typy – Váta, Pitta, Kapha, jejichž harmonická rovnováha vede k trvalému zdraví. Během zimy naše tělo ovlivňují dvě dóši – Váta a Kappa. Váta „otřásá“ Kappou v nás a způsobuje horečky, únavu a různé bolesti. Váta je i původcem jarní únavy a s ní spojené malátnosti, bolestí hlavy a ospalosti.

Dr. Suddharma vystudovala ajurvédskou medicínu na univerzitě Siddhalepa na Srí Lance. Po dvaceti pěti letech praxe v tamní ajurvédské nemocnici zakotvila v ajurvédském centru zdraví v hotelu Savannah v Hatích u Znojma. Společně se svým týmem terapeutů se věnuje léčbě civilizačních chorob.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).