Hlavní navigace

Výživné: Reakce ministryně na stanovisko Českého svazu mužů

[Tisková zpráva] Reakce na stanovisko Českého svazu mužů k návrhu ministerstva spravedlnosti na sjednocování výživného

Sdílet

Materiál, který ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová 16. března 2010 představila, si vytýčil jako hlavní cíle zrychlit a sjednotit proces určování výživného. Soudci dostanou k dispozici pomůcku v podobě návrhu metodiky ke stanovování výživného.

K tématu: Český svaz mužů o návrhu výživného

Český svaz mužů považuje návrh sjednocení výše výživného představený ministryní spravedlnosti dne 16. 3. 2010 za cestu špatným směrem.

Skupina expertů na rodinné právo a problematiku výživného, kterou ministryně spravedlnosti požádala o spolupráci, se shodla na tom, že zemí, která je nejblíže našim podmínkám a poměrům, kde existuje podobný typ rodinného práva jako u nás, podobná daňová zátěž obyvatelstva a téměř shodná struktura spotřeby domácností, je Rakousko. Proto byl rakouský model určování výživného zvolen jako výchozí pro český. Na základě údajů Českého statistického úřadu a ministerstva práce a sociálních věcí o životním minimu, průměrných mzdách, počtu dětí v rodinách, a dalších, a zároveň při zohlednění soudní praxe, byl navržen materiál, který neobsahuje pouze médii prezentovanou tabulku, ale počítá s tím, že bude řešit i případy vybočující z běžné praxe (určování výživného pro tři a více dětí, zjištění příjmů podnikatelů apod.)

K tématu: Vyjádřete se k výživnému!

Ministerstvo spravedlnosti zřídilo emailovou adresu, kam můžete 14 dnů posílat své připomínky a podněty k návrhu sjednocení určování výše výživného.

„Vítám, že doporučující metodický materiál, který jsem představila, vyvolal odbornou debatu i diskusi široké veřejnosti. Z tiskové zprávy Českého svazu mužů zaznívá, že má k návrhu výhrady a že jej považuje za cestu špatným směrem. Vyzývám proto svaz, a s ním všechny, kdo mají výhrady, připomínky či podněty, jak otázku výživného sjednotit jinak, aby přišli s vlastním návrhem a vyjádřili, jak vysoký podíl z příjmu považují za odpovídající. Očekávám, že nezůstane jen u prázdné kritiky, ale že bude probíhat věcná, smysluplná a neagresivní diskuse. I proto je na webových stránkách ministerstva spravedlnosti zřízena speciální stránka a adresa,“ uvedla ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová v reakci na stanovisko Českého svazu mužů k návrhu na sjednocení výživného.

O návrhu: Ministryně spravedlnosti představuje návrh sjednocení výše výživného

Ministryně Daniela Kovářová na setkání širší odborné veřejnosti představila a diskutovala návrh na sjednocení výše výživného. Jedná se o doporučující tabulku se stanovením poměrných částí platu určených na výživné… 


Zdroj: Ministerstvo spravedlnosti

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).