Hlavní navigace

Většina českých žen se stydí za své nahé tělo

[Tisková zpráva] Snaha zejména žen o dosažení vzhledu modelek, zpěvaček či hereček, které jsou médii předkládány veřejnosti jako vzory ideálu krásy, si mnohdy vybírá krutou daň v podobě velmi vážných psychických problémů, které mohou v případě anorexie končit i smrtí.

Sdílet

Skutečnost, že moderní kult krásy nahého těla je noční můrou zejména pro něžné pohlaví, dokládá i aktuální exkluzivní průzkum společnosti SANEP. Většina českých žen se totiž na rozdíl od svých protějšků stydí za své nahé tělo. České ženy také ve většině trpí komplexem ze svého nahého těla. Naopak čeští muži si většinou ze svých mnohdy otylých postav starost nedělají. Zajímavé je, že stud a komplexy opadají u českých žen při milostných hrátkách, kdy se většina za své nahé tělo nestydí. České ženy tak více řeší své postavy ve vztahu k veřejnosti než ke svým sexuálním partnerům. To ostatně potvrzuje i poměrně malý zájem žen, ale i mužů o nudistické pláže. Z exkluzivního průzkumu společnosti SANEP rovněž vyplývá, že český národ na jedné straně rozhodně není národem exhibicionistů, ale ani není národem puritánů, neboť většině Čechů i přes jejich případnou nespokojenost se svým tělem nedělá problém bavit se otevřeně o své nahotě.

Exkluzivní internetový průzkum společnosti SANEP byl ve dnech 6. – 13. srpna 2010 proveden na reprezentativním vzorku 9260 dotázaných ve věkové kategorii 18–69 let. Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci panelu 175 tisíc registrovaných uživatelů 19.069 dotázaných. Reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního výběru. Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje kolem ± 1,5 procentního bodu.

Čtěte také: Spíte nazí, nebo v pyžamu?

Nahých spáčů je čím dál víc. Svoje tělo neobalují žádným pyžamem, ale jen peřinou. A tvrdí: Nic lepšího a zdravějšího není. Je to pravda? Je vůbec spaní bez prádla hygienické? A mají naháči lepší sexuální život než ti v pyžamech?

Za své nahé tělo se stydí 58,7 procenta dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek něžného pohlaví v ČR. Oproti ženám si čeští muži ze svého nahého těla problémy nedělají. Za své nahé tělo se totiž stydí téměř o polovinu méně mužů než žen, tedy 32,4 procenta dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek mužské populace v ČR.

Obdobně je tomu s pocitem méněcennosti, kdy ze svého nahého těla trpí komplexem 51,4 procenta žen, zatímco zakomplexovaných mužů je 15,8 procenta. Největší problémy se svým nahým tělem a s pocity méněcennosti mají mladí lidé, zejména pak ženy ve věku 18–25 let. Výjimkou však nejsou ženy ve věku 30–38 let.

V případě sexu jde však zjevně v mnohých případech jak stud, tak komplexy z
nahého těla stranou. Za své nahé tělo se totiž při sexu stydí již jen 29,1
procenta žen a pouze 6,7 procenta mužů. V oblasti sexu jsou tedy muži
mnohem sebevědomější než ženy, a tak si připouštějí své případné fyzické
nedostatky méně než jejich protějšky.

Za exhibicionistu se považuje 4,9 procenta žen a 4,5 procenta mužů a nudistické pláže vyhledává 6,4 procenta žen a 7,4 procenta mužů. Z těchto výsledků lze vyvodit, že i nudistické pláže vyhledávají zejména exhibicionisté a lidé, kterým je nahota příjemná. Nicméně ani ti, kteří jsou se svým nahým tělem spokojeni, nemají zjevně potřebu ukazovat se na nudistických plážích.

I přes problémy části populace s vzhledem své postavy je zjevné, že Češi nejsou národem puritánů a o nahotě nemají problém mluvit. Otázky dotýkající se nahoty jsou nepříjemné 34,7 procenta žen a 20,7 procenta mužů.

Celkově lze tedy říci, že ženy, na rozdíl od českých mužů, se mnohem více zabývají svou postavou, a tedy mnohem znatelněji podléhají mediální sugesci o vzoru ideálu krásy nahého těla. Nicméně i pro většinu žen nespokojených se svým nahým tělem odpadají tyto problémy v oblasti intimního života. I přes poměrně velkou otevřenost v otázkách dotýkajících se osobní nahoty je zjevné, že kult nahé krásy je velkým problémem zejména pro mladé dívky, což se ve svém důsledku může dramaticky odrážet na kvalitě jejich psychiky, a tedy i sebedůvěry.

Podrobné výsledky ankety naleznete na stánkách Sanep.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).