Hlavní navigace

Ve FN Brno bylo otevřeno Endoskopické centrum, jediné pracoviště svého druhu v ČR!

[Tisková zpráva] Ve Fakultní nemocnici Brno bylo slavnostně otevřeno Endoskopické centrum, jediné pracoviště svého druhu v České republice!

Sdílet

Ve čtvrtek 25. června 2009 bylo slavnostně otevřeno nové Endoskopickému centru Fakultní nemocnice Brno. Jediné pracoviště svého druhu v České republice, které poskytuje endoskopickou diagnostiku a terapii současně v odbornostech pneumologie, ORL a gastroenterologie, sídlí ve zrekonstruovaných prostorách pavilonu Z bohunického pracoviště.

Pracoviště disponuje třinácti endoskopickými a intervenčními vyšetřovnami (dvě gastroskopické, dvě kolonoskopické, jedna ERC (endoskopické retrográdní cholangiografie), dvě EUS (endoskopická ultrasonografie) místnosti, dvě bronchoskopie, jedna místnost s léčebným laserem, specializovaná funkční laboratoř a další). Endoskopické centrum je typem zařízení pro různorodé endoskopické výkony včetně diagnostických a terapeutických gastroskopií, kolonoskopií, ERCP (endoskopická retrográdní cholangiopankre­atografie), endosonografií. Je také jediným centrem v České republice pro impedanci jícnu. Dále se zde provádí manometrické měření tlakových poměrů v jícnu.

Kromě péče o pacienty je centrum také přirozenou základnou pro výuku mediků a nelékařských zdravotnických pracovníků a to i na mezinárodní úrovni. Součástí pracoviště je rovněž výuková místnost, kde je během vzdělávacích přednášek možné v reálném čase přenášet obraz i zvuk. Studenti tak zde mohou přijít do přímého styku s praktickou medicínou, aniž by narušovali průběh vyšetření.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).