Hlavní navigace

Ústav hematologie a krevní transfuze obhájil mezinárodní akreditaci kvality

[Tisková zpráva] Ústav hematologie a krevní transfuze (ÚHKT) obhájil mezinárodní certifikát kvality Joint Commission International (JCI). Ředitel ÚHKT Prof. MUDr. Marek Trněný, CSc. dnes převzal osvědčení, které ÚHKT do června 2013 opravňuje k užívání statutu akreditovaného ústavu. Osvědčení znamená, že ústav splňuje všechny standardy kvality JCI v péči o pacienta a jeho bezpečnost a také v organizaci a řízení všech procesů v nemocnici.

Sdílet

„JCI je pro zdravotnické zařízení něco jako olympijská medaile,“ říká ředitel ústavu Marek Trněný. „Pro naše pacienty je to potvrzení, že u nás dostávají skutečně špičkovou péči světové úrovně. Pro naše zaměstnance zase ocenění jejich tvrdé a poctivé práce,“ dodává Trněný.

JCI je nezávislá mezinárodní organizace s padesátiletou zkušeností akreditace zdravotnických zařízení v USA. Hodnotí systém řízení kvality a bezpečnosti zdravotnických služeb podle mezinárodních standardů. Ty stanoví postupy v oblasti péče o pacienty. Především jde o dostupnost péče a její kontinuitu, vyšetření a léčbu pacientů, dodržování jejich práv, ale také o celoživotní vzdělávání zdravotnických pracovníků. Standardy také dávají pravidla provozu nemocnice a řízení kvality, bezpečí pacientů a zaměstnanců, ochraně informací, kvalifikaci personálu a prevenci nemocničních infekcí. ÚHKT získal toto ocenění prestižní mezinárodní akreditační agentury se sídlem v USA jako třetí zařízení v Česku a nyní je úspěšně obhájilo. Mezinárodní certifikát kvality JCI je udělován na 3 roky, vždy před ukončením tříletého akreditačního období musí být zdravotnické zařízení znovu přezkoumáno. Poslední akreditační šetření proběhlo v ÚHKT v průběhu června.

Čtěte téma: Chtěla jsem darovat krev. Ale mám smůlu 

Krev se nedá koupit, ale darovat ano. „Myslím, že je to skoro povinnost,“ říká pravidelný dárce. Co to obnáší, jaká vás čeká odměna a kdy vaši krev nepřijmou

Dnešního předání dokumentů do rukou ředitele ústavu Prof. MUDr. Marka Trněného, CSc. se účastnil první náměstek ministra zdravotnictví MUDr. Vladimír Pavelka, chargé d'affaires USA v Praze Mr. John Ordway a další čestní hosté. MUDr. David Marx, předseda České společnosti pro kvalitu ve zdravotnictví a zástupce JC, který se nemohl předání zúčastnit, řekl : „Fakt úspěšné reakreditace ÚHKT svědčí o tom, že náročné a přísné standardy mezinárodní akreditace ústav systematicky a úspěšně naplňuje. Takový proces vyžaduje nejenom vysokou motivaci ústavu a podporu zřizovatele, ale zejména systematickou a trpělivou každodenní práci každého zaměstnance, od nejnižšího článku až po vedení. Obecně platí, že nejtěžší není získání akreditace poprvé, ale právě její obhájení, kdy zařízení musí potvrdit nejen dodržování standardů, ale prokázat, v kterých oblastech došlo ke zlepšení.“

Ústav hematologie a krevní transfuze je špičkovým evropským pracovištěm zaměřeným na léčbu a výzkum krevních chorob. Hlavními oblastmi jsou leukémie, alogenní transplantace kostní dřeně, poruchy krvácení a vysoce specializované výkony v oblasti transfúzního lékařství. V ÚHKT působní řada národních referenčních laboratoří.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).