Hlavní navigace

Umění otěhotnět, nechte si zmonitorovat embrya

[Tisková zpráva] Téma, které ještě před pár lety řešily partnerské páry zcela minimálně, se poslední dobou stává více a více aktuálním. Problémy s otěhotněním totiž má v České republice 15 – 25 procent párů, které se pokoušejí o potomka. Podle MVDr. Daniela Hlinky, předního českého embryologa a spolupracovníka portálu lekari-online.cz za to může vyšší věk prvorodiček, pracovní vypětí a dlouhodobě zhoršená kvalita životního prostředí.

Sdílet

MVDr. Daniel Hlinka používá ve své praxi speciální metodu, díky níž může vybrat to nekvalitnější embryo. Metoda nazvaná permanentní monitoring embryonálního vývoje, tak umožňuje zvýšit procento úspěšnosti otěhotnění a dát tak novou naději párům, které svůj boj již vzdaly. Jedná se o počítačem řízené kontinuální sledování vývoje embryí, která nejsou v průběhu svého mimotělního vývoje rušena prohlížením, protože celý monitoring probíhá v uzavřeném inkubátoru. Následná analýza se provádí z pořízených digitálních záznamů.

„Úspěšnost asistované reprodukce, resp. procento úspěšnosti závisí do značné míry na legislativně jednotlivých zemí,“ říká MVDr. Daniel Hlinka, spolupracovník portálu lekari-online.cz a dodává: „Například v Itálii je možné oplodňovat maximálně tři vajíčka a úspěšnost se po přenosu čerstvých embryí pohybuje kolem dvaceti procent.“ V zemích, kde ale takováto omezení neplatí, jsou lékaři úspěšní u 35 až 45 procent případů. „Speciální ukazatel, který vyjadřuje procento těhotných na jeden cyklus, a který zahrnuje i přenosy zmražených embryí z daného léčeného cyklu, se dostává na úroveň přes 60 procent,“ doplňuje Hlinka.

Po třicátém roce se šance na úspěšnost asistované reprodukce u žen progresivně snižuje. „Zatímco u třicetiletých žen je tato šance mezi padesáti a šedesáti procenty, u čtyřicátnic je to pouze 15 %,“ komentuje výsledky několika různých studií Hlinka. „Samozřejmě je to velmi individuální a v případě využití darovaných vajíček se situace dramaticky mění v prospěch otěhotnění.“ 

Kombinace dvou metod

„Podle našich předběžných výsledků se šance zvyšují zhruba o 10 procent,“ říká MVDr. Daniel Hlinka, když mluví o kontinuálním využití dvou metod – monitoringu embryí a tzv. „PICSI. Díky možnosti exaktní analýzy vývoje, kterou umožňuje monitoring, jsme schopni vyloučit i abnormality, které poukazují na možný výskyt chromozomálních anomálií. Metoda PICSI zase minimalizuje přenos nezralých spermií. Současným využitím obou metod lze snížit výskyt předčasných potratů a zároveň minimalizovat stresové situace, které jsou důležité v léčbě neplodnosti,“ dodává spolupracovník portálu lekari-online.cz MVDr. Daniel Hlinka.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).