Hlavní navigace

U vašich dveří určitě nezvoní náš pracovník, varuje VZP

[Tisková zpráva] (VZP) Příběh jednoho z našich klientů nás inspiroval k opětovnému varování! V poslední době se zvýšil počet podvedených pojištěnců, zejména v seniorském věku, kteří ve své důvěřivosti uvěřili podvodníkům.

Sdílet

Citujeme z  dopisu pana C. P. z Prahy: „ …. Navštívil mne v mém bytě nějaký člověk, který se mi představil a legitimoval jako zástupce VZP s tím, že mne přichází informovat, že od prvního ledna 2011 budu mít možnost získávat léky bez jakýchkoliv příplatků, musím se však o to přihlásit, požádat o to podepsáním přihlášky. Velmi ochotně se mi přitom nabídl, že tu přihlášku na předepsaném formuláři se mnou sepíše…. Když jsem pak kopii formuláře otevřel, zjistil jsem, že jsem podepsal přihlašovací list pojištěnce k jiné zdravotní pojišťovně, než u které jsem byl doposud zaregistrován…“

Tolik příběh našeho klienta. Důrazně proto varujeme všechny pojištěnce VZP před podvodníky, kteří se vydávají za „zástupce“ Všeobecné zdravotní pojišťovny. Naši pracovníci s klienty jednají pouze na územních pracovištích VZP, nenavštěvují je v jejich domácnostech. Ani finanční částky, o které někdo překročil roční limit stanovený pro platby regulačních poplatků, nejsou vypláceny klientům doma, ale vždy jsou zasílány poštovní poukázkou nebo převáděny na účet. Pokud bychom s vámi potřebovali cokoliv projednat, učiníme tak formou dopisu. I telefonicky vás kontaktujeme jen zcela výjimečně (např. samostatné plátce pojistného). Není tedy vůbec pravděpodobné, že by u vašich dveří zazvonil skutečně pracovník Všeobecné zdravotní pojišťovny a cokoli vám nabízel nebo s vámi potřeboval vyřešit.

Způsobů, jak důvěřivé lidi obalamutit, je bohužel celá řada. Situaci podvodníkům jistě ulehčuje i to, že většina starších lidí je pojištěna právě u VZP ČR. Pokud se jim podaří vloudit se dovnitř, zjistí lidé až po jejich odchodu, že přišli o cenné věci, o peníze, často o celoživotní úspory. V jiných případech zase až dodatečně přijdou na to, že podpisem předložených formulářů „k nákupu léků bez příplatku “ se vlastně přeregistrovali k jiné zdravotní pojišťovně, což samozřejmě vůbec netušili a nechtěli.

Doporučujeme proto zejména starším lidem nikdy nevpouštět nikoho cizího do bytu a nepodlehnout lákavým nabídkám předání peněz, zprostředkování slev apod. od neznámých lidí. Dealerům nepodepisujte nic, co byste si pořádně nepřečetli a nerozmysleli, ani jim nedávejte své osobní údaje! Hlavně si ale pamatujte: VZP nikdy neposílá své pracovníky do domácností svých klientů! Pokud pochybujete, vyžádejte si od dotyčného člověka průkaz a zeptejte se telefonicky na územním pracovišti VZP, zda jej za vámi vyslali. V zájmu bezpečnosti své i ostatních byste také měli vše oznámit policii.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).