Hlavní navigace

TEST: Hi-fi soupravy – na velikosti (téměř) nezáleží

[Tisková zpráva] Velký zvuk může být schovaný i v malé bedničce. A výsledky časopisu TEST to potvrzují.

Sdílet

Objektem zájmu se tentokrát staly mini a mikro hi-fi soupravy. V porovnání s velkými soupravami s reprobednami metrové výšky si vedly velmi obstojně. Kvalitní zvuk tak pořídíte již od tří tisíc korun.

Mini a mikro hi-fi soupravy jsou nepochybně důstojnou volbou pro domácí poslech hudby, jak ukázaly výsledky testu. Mini a mikro věže již nemají kazetové přehrávače, ale jsou vybaveny k přehrávání digitálních formátů hudby nejen z CD, ale třeba z USB pamětí. Mnohé přístroje umožňují převod hudby z CD na MP3. Některé minivěže nabízejí i další zajímavé funkce jako nahrávání z rádia, dokovací stanici pro iPod, či připojení zařízení přes bluetooth.

Obchodníci se snaží často lákat na líbivý design věží či zdánlivě zajímavou funkci nebo vybavení navíc. Někteří výrobci se chlubí speciálním eco stand-by režimem, který – jak se při zkouškách prokázalo – eko vůbec není. Naopak je při něm vyšší spotřeba než u jiných přístrojů v běžném stand-by režimu. Hi-fi věž LG FA164 láká na velké třípásmové reproduktory, v hodnocení kvality zvuku ale dopadla nejhůře z testu. 

„Při výběru mini či mikro věže by se měl kupující zaměřit v prvé řadě nikoli na vybavení, ale na kvalitní zvuk. A tady se začíná úroveň hi-fi věží rozcházet,“ upozorňuje Václav Beneš, redaktor časopisu TEST. Zatímco nejlepší z testovaných výrobků Panasonic SC-PMX4EG a Sony CMT-HX70BTR snesou srovnání s kvalitní velkou hi-fi soupravou, opakem je například výrobek YAMAHA MCR-040, jehož úroveň zvuku je pouze dostatečná. 

Testování bylo podrobeno třináct mini a mikro hi-fi souprav. Sledovala se především kvalita zvuku, přehrávání poškozených CD, tuneru, zesilovače, hodnotila se obsluha i vybavení přístrojů. Závěry jsou potěšující; šest z třinácti testovaných věží má kvalitní zvuk. 

Test třinácti mini a mikro hi-fi souprav vyšel v časopisu TEST 8/2010. Tyto výsledky jsou k dispozici také na www.dtest.cz.