Hlavní navigace

Taxislužby na pražském letišti se naopak zlepšily, tvrdí magistrát

[Tisková zpráva] Hlavní město Praha nesouhlasí s tím, že se každý druhý taxikář zajišťující dopravu z letiště v Ruzyni dopouští přestupku, předražuje jízdu atd. Informace, které se objevily v médiích, jsou přinejmenším nepřesné, díky soustředěné kontrolní činnosti a spolupráci Městské policie hl. m. Prahy, Letiště Praha a cizinecké policie na letišti se naopak situace postupně zlepšuje.

Sdílet

„Pokud tento údaj pochází od cizinecké policie, budu chtít vysvětlení a odůvodnění tohoto čísla. Neodpovídá skutečnosti a publikování špatných údajů nepomáhá hlavnímu městu Praze, ani vzájemné dobré spolupráci městské a cizinecké policie v boji proti nepoctivým taxikářům. Výsledky této spolupráce jsou naopak velmi pozitivní,“ uvedl první náměstek primátora Rudolf Blažek.

Jeho slova potvrzuje mluvčí letiště Praha Michaela Lagronová. „Situace se naopak výrazně zlepšila. Velká část nepoctivých taxikářů už na letišti nepůsobí a je to díky aktivitě hlavního města Prahy, městské policie i jejich spolupráci s cizineckou policií. Informace, která říká, že každý druhý taxikář na letišti okrádá cestující, je nepravdivá, a předpokládám, že vznikla buď nepřesnými údaji, které poskytla médiím cizinecká policie nebo jejich nepochopením. Skutečnost je taková, že zhruba 30 procent cestujících použije k dopravě z letiště taxík. Od ledna k dnešku jich tedy taxíkem jelo přibližně 506 tisíc, cizinecká policie z nich kontrolovala 853, tedy asi 0,15 procenta. Přičemž nekontrolovala taxikáře, s nimiž máme jako letiště smlouvu, ale pouze  taxikáře problémové, kteří tady působí nelegálně. Z toho logicky vyšel nesmyslný údaj.“

Praha od 1. března zřídila přímo na letišti služebnu městské policie a vyčlenila skupinu dvanácti strážníků, kteří v nepřetržitém režimu dohlížejí na dopravní kázeň, veřejný pořádek a problémové taxikáře. Letiště Praha má dnes na základě vlastního výběrového řízení dva smluvní partnery pro taxislužbu, kteří jezdí za garantované ceny. Ostatní přepravci nesmějí své služby v prostorách letištních hal nabízet.

Přesto se takzvaní „devadesátiko­runoví“ taxikáři pokoušejí na letišti podnikat. Služby nabízeli především v příletové hale, jejich „naháněče“ se už podařilo vytlačit a kontroly, na nichž spolupracuje městská policie, cizinecká policie i Magistrát hl. m. Prahy,  je postupně vytlačují z celého sektoru.

Odbor dopravy Magistrátu hl. m. Prahy uvedl, že spolupráce kontrolorů města s PČR je vynikající a v podstatě se podařilo z letiště zcela vytlačit „devadesátiko­runové“ taxikáře. Průběžně probíhá na letišti zhruba jedna celodenní akce týdně, právě nyní je společná skupina kontrolorů magistrátu a policie na letišti. PČR kromě toho samostatně denně kontroluje vozidla TAXI. 

Zjištěná předražení při kontrolách provedených v 1. pololetí letošního roku jsou na úrovni 2,7 % a ještě nižší (1,7 %) je počet nevydaných stvrzenek.

Zdroj: Magistrát hl. města Prahy

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).