Hlavní navigace

SZPI identifikovala dodavatele v kauze hroznů neznámého původu

[Tisková zpráva] Koncem srpna informovala Státní zemědělská a potravinářská inspekce ve své tiskové zprávě o podvodech při vykazování původu hroznů u společností Vinium a.s. a České vinařské závody a.s.

Sdílet

Společnost Vinium a.s. vykupovala hrozny neznámého původu od tří různých dodavatelů. Inspekci se podařilo na základě hloubkových kontrol prokázat, že jedním z nich byla společnost P.S., s.r.o., se sídlem v Praze, která společnosti Vinium a.s. dodala přes 10 tun hroznů neznámého původu odrůdy Muškát moravský. Inspektoři SZPI zjistili, že společnost P.S., s.r.o., nakoupila tyto hrozny od společnosti Vinotop CZ, s.r.o., se sídlem v Olomouci, která byla také kontrolována. Bylo zjištěno, že společnost Vinotop CZ, s.r.o., dodala společnosti Vinium a.s. přes 415 tun hroznů neznámého původu odrůd Müller Thurgau a Ryzlink vlašský.

Dalším dodavatelem hroznů neznámého původu byla společnost Bravo CZ, s.r.o., se sídlem v Bořeticích, která dodala do společnosti Vinium a.s. 5 různých odrůd hroznů v celkovém množství téměř 650 tun. Společnost nepřebírá úřední dopisy SZPI a ani nevyzvedává poštu z datové schránky.

Uvedeným společnostem hrozí ze strany SZPI miliónové pokuty. Vzhledem k závažnosti zjištěných nedostatků, které v konečném důsledku klamou spotřebitele a poškozují vinohradníky a vinaře, bude i nadále SZPI v kontrolách pokračovat.

Seriál: O víně

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).