Hlavní navigace

Stoupá počet lidí nakažených neštovicemi

[Tisková zpráva] Dostane-li dítě v létě virózu, nastává pro celou rodinu nepříjemná situace. Obvykle příznaky po pár dnech odezní, vir planých neštovic může ale způsobit další nepříjemnosti: dítě trápí horečky a nepříjemně svědící pupínky na celém těle téměř dva týdny, nemoc se navíc může snadno přenášet na další děti i dospělé.

Sdílet

Vysoce nakažlivá infekce ovlivní život celé rodiny a dokáže nepříjemně změnit její plány. Mnohdy tak může malý pacient místo slíbených prázdnin u moře bojovat v posteli s neštovicemi. Riziko vzniku onemocnění však mohou rodiče významně snížit, pokud své děti nechají proti neštovicím očkovat.

Plané neštovice patří v současnosti mezi nejčastější infekční onemocnění na celém světě, proti kterému však existuje účinná ochrana v podobě očkování. Začátek onemocnění se projevuje výskytem vyrážky, jež se rychle mění ve svědivé puchýřky – neštovičky.

Neštovice dokáží změnit vaše letní plány a znepříjemnit život celé rodině

Kromě nepříjemných zdravotních komplikací ovlivňuje nemoc i chod celé rodiny, která se musí obvykle o malé pacienty starat. Velmi často se stává, že v rodinách s více dětmi si sourozenci „předávají“ neštovice jeden druhému, což způsobuje další nepříjemnosti.

Čtěte téma: Na co děti nechat očkovat a co nemá smysl?

Nejdřív ta dobrá zpráva: některé vážné a smrtelné nemoci se nám už podařilo vymýtit. A teď ta horší: jiné se po desítkách let vracejí zpět a jsou tu taky nové hrozby. Díky tomu se letos a v příštím roce významně proměňuje očkovací kalendář povinných vakcín pro děti. 

Čtyři jednou ranou

Před neštovicemi se lze účinně chránit. Rodiče mohou v rámci tzv. nadstandardního očkování zvolit alternativu k hrazenému očkování proti zarděnkám, příušnicím, spalničkám a připlatit dětem za čtyřsložkovou vakcínu Priorix Tetra, která navíc chrání i proti planým neštovicím.

Bez dalšího vpichu tak díky této vakcíně mohou rodiče dítě chránit proti všem čtyřem častým infekčním nemocem. Očkování je dvoudávkové: první dávka vakcíny se obvykle podává ve věku 15 měsíců dítěte, druhá dávka se v ČR aplikuje s odstupem šesti až deseti měsíců po první dávce. Vakcínou Priorix Tetra se v Evropě očkují děti proti spalničkám, zarděnkám, příušnicím a planým neštovicím od 11 měsíců věku do 12 let. Cena jedné dávky vakcíny je cca 1600 Kč a většina zdravotních pojišťoven na toto očkování rodičům přispívá.

Od začátku roku se planými neštovicemi nakazilo přes 25 tisíc lidí

Podle údajů Státního zdravotního ústavu onemocnělo v České republice planými neštovicemi letos
v červnu 7 017 lidí. Od začátku letošního roku do konce června se pak u nás planými neštovicemi nakazilo více než 32 tisíc lidí.

Více informací naleznete na webu www.ctyrijednou­ranou.cz

Vakcíny Priorix Tetra a Varilrix jsou registrované léčivé přípravky a jsou vázané na lékařský předpis. Před použitím konzultujte vhodné užití vakcín s lékařem či lékárníkem a pečlivě si prostudujte příbalovou informaci. MZ ČR schválilo vakcinační akci č.j.58427/2009/OVZ, resp.č.j.58482/2009/­OVZ.

GSK – Váš partner v oblasti očkování

Společnost GSK je jedním z největších výrobců očkovacích látek pro děti a dospělé. V rámci své činnosti se zabývá jak výzkumem vakcín, tak jejich vývojem a výrobou. V současné době má GSK celosvětově registrováno více než 30 různých vakcín a v klinickém vývoji dalších 20 nových očkovacích látek. V roce 2008 společnost GSK dodala 1,1 miliardy dávek vakcín do 176 zemí světa, což představuje 3 miliony očkovaných každý den. Více na www.gsk.cz či www.vakciny.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).