Hlavní navigace

Probiotické kapky a antibiotika

[Tisková zpráva] (Ferring Pharmaceuticals) Slova probiotika i antibiotika mají původ v řečtině a už překlad jejich významu – “pro život” a “proti životu” – jasně ukazuje na zásadní rozdíl v účinku.

Sdílet

Antibiotika patří bezesporu k zásadním vědeckým objevům. A právem. Zachránily miliony lidských životů. Avšak na lidskou mikroflóru působí spíše destruktivně. Ničí bakterie bez ohledu na to, jestli mohou škodit nebo jestli prospívají. Narušují správné složení střevní mikroflóry a to se projevuje různými doprovodnými jevy, zejména střevními obtížemi. Naproti tomu probiotika jsou živé organismy, které se po požití dokáží usídlit ve střevě a pozitivně ovlivňují zdraví.

Každá léčba antibiotiky znamená vážný zásah do složení střevní mikroflóry, proto dnes lékaři doporučují užívání probiotik. Uskutečněné studie dokazují, že obnova zdravé střevní mikroflóry po jejich doužívání může trvat až tři týdny. Tedy nejméně tak dlouho trvá i oslabení obranyschopnosti dítěte. „Vyvstává zde otázka, zda nedáváme děti po překonání infekce příliš brzy do kolektivu. Jsou vlastně ve stavu imunodeficience,“ říká MUDr Ludmila Jeřábková, dětská gastroenteroložka  a dodává: „I to je jeden z důvodů recidivujících respiračních infekcí.“ Průjmová onemocnění pochopitelně též mění mikroflóru ve střevě. K narušení rovnováhy, přemnožení škodlivých bakterií a poruše imunitních mechanismů ovšem může vést i špatná životospráva a nedostatek vlákniny ve stravě.

Konzumací probiotických potravinových doplňků posilujeme pozici užitečných mikroorganismů. Probiotika musíme neustále doplňovat. V trávicím traktu se dlouho neudrží, což je jejich nevýhoda. Můžete sáhnout po kvalitním jogurtu (ideálně plnotučný a bez konzervantů a barviv). Pro dětský organismus jsou doporučovány Probiotické kapky 10 ml Biogaia – neboť právě forma kapek je ideální pro jednoduché podávání kojencům i starším dětem. Kapky samy nemění chuť mateřského mléka ani chuť potravin a neobsahují žádné konzervanty.

V pěti kapkách, což je denní dávka u dospělých a dětí, ale i kojenců, je obsaženo 100 milionů živých bakterií, které harmonizují funkci trávicího systému. Kapky nemění chuť nápojů nebo jídla, neobsahují laktózu ani mléčnou bílkovinu a jsou tedy vhodné pro použití i u pacientů trpících alergií na mléko. Lze je kapat přímo do pusinky, přidat do láhve na krmení (jídlo nesmí mít vyšší teplotu než 50 oC) či do pití.

Tento doplněk stravy je volně prodejný v lékárnách, ale doporučuje se jeho nákup v kamenné lékárně z důvodu životnosti a skladování. Probiotické kapky 10 ml BioGaia se musí uchovávat v chladničce (2–8 oC) kvůli obsahu živých bakterií. Neotevřené lahvičky musí být rovněž skladovány v chladu (8–15 oC).

Doporučená cena výrobce je 620 Kč.

Více informací naleznete na www.probiotic­kekapky.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).