Hlavní navigace

Při odvykání kouření je pomocná ruka na dosah

[Tisková zpráva] Hlavním původcem zdravotních potíží a předčasných úmrtí jsou v současné době takzvaná civilizační onemocnění. Jsou to většinou chronické nemoci, při jejichž vzniku hraje roli více faktorů. Důležitou úlohu obvykle sehrává životní styl, jehož vhodnou úpravou lze riziko onemocnění snížit. Jednoznačně největším rizikovým faktorem, kterému se dá předcházet, je kouření.

Sdílet

Zplodiny tabákového kouře nepůsobí pouze na dýchací cesty, se kterými se dostávají do bezprostředního kontaktu při vdechování. Vzhledem k tomu, že mnohé z 5 000 chemických látek obsažených v kouři se v plicích vstřebají do krve, dostávají se do celého organismu a poškozují všechny tělesné orgány. To je vysvětlením, proč nejčastější příčinou úmrtí kuřáků jsou onemocnění srdce a cév a proč kuřáci častěji onemocní například také rakovinou ledvin, močového měchýře nebo žaludku. Není třeba dodávat, že kouření poškozuje zdraví i těch, kdo sami nekouří, ale pohybují se v zakouřeném prostředí.

K tématu: Chcete přestat kouřit? Vsaďte na odbornou pomoc!

80 % dospělých kuřáků chce přestat kouřit. Sami jsou většinou bezradní a hned napoprvé se zlozvyku nezbaví. Pokud se obrátí na lékaře, pravděpodobnost úspěchu se zvýší.

V dnešní době se pro zanechání kouření rozhoduje stále více lidí. Pro většinu kuřáků je to zásadní rozhodnutí a období odvykání pro ně není lehké. Pro úspěch jsou zásadní dvě věci, a to vlastní rozhodnutí a dostatek informací, které využijí, dostaví-li se abstinenční příznaky či jiné komplikace.

Pomoc lidem, kteří se rozhodli zanechat kouření, je v dnešní době opravdu na dosah každému. Stačí vytočit číslo 844 600 500 Linky pro odvykání kouření, která v letošním roce funguje za podpory VZP. Odborní konzultanti odpovídají na dotazy volajících každý pracovní den od 14 do 18 hodin a cena volání je ve výši místního hovorného z celé České republiky. Linka je provozována Českou koalicí proti tabáku ve spolupráci s Centrem prevence, o.s., které se zaměřuje i na další aktivity orientované na zdravý životní styl a omezování rizikových faktorů civilizačních onemocnění.

Nejčastější dotazy se týkají doporučených postupů při odvykání kouření a léčby, která je dostupná v ČR a pomáhá při odvykání kouření. Volající se často svěřují také s obavami spojenými s plánovaným odvykáním kouření, jako je třeba přibývání na váze. V neposlední řadě slouží Linka také jako informační centrum, kde klient dostane kontakt na nejbližší specializované Centrum léčby závislosti na tabáku, ve kterém se mu bude věnovat lékař-specialista. Tato varianta je vhodná především pro ty, kdo mají silně vyvinutou závislost na tabáku nebo se opakovaně bezúspěšně pokoušeli zanechat kouření.

Zdroj: VZP

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).