Hlavní navigace

Prázdniny na ostrovech

[Tisková zpráva] Zoo Praha: Navštivte s námi některé tropické ostrovy a objevujte v pražské zoo jejich zajímavé a vzácné zvířecí obyvatele!

Sdílet

Každý týden letních prázdnin 2010 můžete navštívit jiné ostrovy. Procestujeme společně celé tropy a představíme vám některé z nejzajímavějších zvířecích obyvatel tamních ostrovních říší. V zoologické zahradě najdete podrobnější informace o přírodě jednotlivých ostrovů a nebude chybět ani prázdninový zookvíz, ve kterém můžete získat jedinečné suvenýry z pražské zoo.

Proč právě ostrovy?

Ostrovy představují jedinečné prostředí, ve kterém může nerušeně probíhat vývoj rostlin i živočichů. Proto se zde setkáme s velkým počtem endemitů (druhů, které se jinde na světě nevyskytují) a s neobyčejně velkou biodiverzitou – rozmanitostí forem života. O co je příroda ostrovů oproti pevnině pestřejší, o to je zranitelnější. Lidská činnost nebo přírodní katastrofa snadno naruší úzké a křehké vztahy mezi rostlinami, živočichy a jejich prostředím.

Kam se vydáme?

Borneo a Sumatra - Indonésie (1.−11­. 7.)

Podnebí a porosty tropických deštných lesů na Borneu a Sumatře zaručují vynikající životní podmínky pro neobyčejně pestrou škálu rostlin a živočichů.

V pražské zoo uvidíte dvojzoborožce nosorožčí, tajuplnou želvu orlícii bornejskou, tygra sumaterského nebo orangutana sumaterského.

Seychely, Galapágy (12.−18. 7.)

Ačkoliv leží každé v jiném oceánu, jsou tato souostroví dokladem skutečnosti, že na ostrovech se někdy vyvinou překvapivě velké druhy. V tomto případě se jedná o největší suchozemské želvy na světě. Želvy obrovské ze Seychel kdysi hojně obývaly mnoho ostrovů, ale nakonec přežily jen na atolu Aldabra. Také želvy sloní byly na mnoha galapážských ostrovech vyhubeny a dnes jsou kriticky ohrožené. V pavilonu velkých želv najdete skupinu 11 želv obrovských a 2 samce želv sloních.

Malajsie, Sumatra (19.−25­. 7.)

Malajský poloostrov je s Asií spojen tak úzkou šíjí, že se jeho příroda více podobá ostrovní než pevninské. Proto ho odborníci řadí spolu se Sumatrou a dalšími ostrovy do jednoho ohniska biodiverzity – Sundalandu. Zdejší tropické lesy doslova kypí životem. Bohužel s jejich zánikem mizejí i mnohé druhy navždy. V Zoo Praha najdete mimo jiné tygra malajského, ketupu malajskou či levharta obláčkového.

Madagaskar (26. 7.−1. 8.)

Čtvrtý největší ostrov na světě je názornou učebnicí evoluce. Miliony let je oddělen od Afriky a to se odráží i v neopakovatelné a nesmírně bohaté fauně a flóře. K nejznámějším a nejtypičtějším zvířecím obyvatelům Madagaskaru patří lemuři. V pražské najdete hned šest zástupců těchto zajímavých poloopic. Z dalších druhů to je třeba hroznýš, felzuma či křepelka – všichni s výmluvným jménem „madagaskarský“.

Nová Guinea (2.−8. 8.)

Vysoké hory i odlehlá údolí, kam sotva vstoupila noha člověka, souvislý tropický deštný les i rozlehlé travnaté savany kunai – to vše je rájem pro nesčetné rostliny, ptáky, plazy i další živočichy, s nimiž se jinde na světě nesetkáme. Dokladem jejich neobvyklosti jsou i druhy chované v Zoo Praha. Najdete tu mohutného nelétavého kasuára přilbového nebo dokonale maskovanou krajtu zelenou.

Kuba (9.−15. 8.)

Přírodní poměry Kuby jsou neobyčejně rozmanité a díky politické izolovanosti ostrova i ve velké míře neporušené. Mořské pobřeží, horská pásma i nížiny obývají zvláštní živočichové, jako je štětinatec kubánský nebo kolibřík Helenin. Také v pražské zoo najdete mnoho zástupců kubánské fauny včetně půvabných plameňáků kubánských, želv kubánských nebo pozemních ještěrů leguánů kubánských. 

Filipíny (16.−22. 8.)

Soustava více než 7 100 ostrovů, které tvoří Filipínskou republiku, představuje jednu z nejdůležitějších biogeografických oblastí na světě. Druhová pestrost (biodiverzita) je obrovská, bohužel však stále rychleji ubývá vlivem lidské činnosti, hlavně kácení lesů. V pražské zoo najdete ze zástupců filipínské fauny například krysu obláčkovou, holuba podkovního nebo želvu palawanskou.

Komodo (Malé Sundy) (23.−31. 8.)

Pás ostrovů a ostrůvků, který se táhne od Jávy až po Novou Guineu je přehlídkou pestré škály druhů a poddruhů, které se zde měly možnost nerušeně vyvíjet. Při procházce zoologickou zahradou objevíte varana komodského, největšího ještěra na světě, nebo drobnou majnu Rothschildovu, zvanou též špaček z ostrova Bali. Oba bohužel doplácejí na svou ostrovní domovinu a oba jsou ohroženi vyhubením.

Zdroj a více info: Zoo Praha

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).