Hlavní navigace

Praha má dopravu osob se sníženou pohyblivostí ve svém rozpočtu

[Tisková zpráva] Rada hlavního města dnes navýšila rozpočet na pražskou integrovanou dopravu o 4 200 000 korun. Peníze půjdou na mikrobusovou linku, která od února jezdí z náměstí Jiřího z Poděbrad na Zahradní Město a je určena osobám se sníženou schopností pohybu a orientace.

Sdílet

Nová linka, kterou provozuje obecně prospěšná společnost Societa spolu s Ropidem a hlavní městem, jezdí na trase Jiřího z Poděbrad – Centrum Zahradní Město. Na své trase obsluhuje mimo jiné Domov pro seniory Malešice (zastávka Rektorská), Polikliniku Zahradní Město (zastávka Poliklinika Zahradní Město), Polikliniku Ma­lešice (zastávka Plaňanská) a Fakultní nemocnici Královské Vinohrady (zastávka Nemocnice Vinohrady). Zavedením nové linky chce hlavní město zvýšit dostupnost lidem s tělesným postižením pro ně tolik potřebné lékařské ošetření a zároveň jim umožnit vyšší komfort cestování. V neposlední řadě se sociální služby přiblíží k zájemcům a tím jim umožní co nejdéle setrvat v přirozeném prostředí svého domova.

Čtěte téma: Patří „parkinson“ za volant?

Parkinsonova nemoc obvykle propuká mezi padesáti až šedesáti lety, v pozdějším stadiu způsobí, že pacienti téměř nemohou chodit. Jejich „druhýma“ nohama může být právě auto. 

Spoj jezdí jednou za hodinu a je určen pouze pro cestující se sníženou schopností pohybu a orientace – tedy především držitelům průkazek TP, ZTP nebo ZTP-P, a také těhotným ženám. Zájem o novou službu pečlivě monitorujeme. Pokud se osvědčí a bude o ni mezi tělesně postiženými zájem, budeme uvažovat o rozšíření této služby i do dalších částí metropole,“ řekl radní Jiří Janeček, který má v Praze na starosti sociální oblast.

Na lince jezdí mikrobusy se speciální zvedací plošinou pro přepravu vozíků pro invalidy. Řidič je připraven cestujícím asistovat při nástupu, výstupu a upevňování vozíků. V rámci nové služby byla stavebně přizpůsobena i některá nástupiště, jako u zastávky Skalka přímo u výtahu, aby se postiženým lidem usnadnil přístup z linky metra A. Zlepšilo se také dopravní spojení u zastávky Jiřího z Poděbrad na Vinohradech. Zřízena byla i nová zastávka Nemocnice Vinohrady, jež byla umístěna přímo do areálu nemocnice.

Zastávky nové dopravní služby:

zastávka

umístění

Jiřího z Poděbrad

před základní školou, v pěší zóně

Nemocnice Vinohrady

v areálu nemocnice, u horní brány pro vjezd sanitních vozidel, vstřícně ulici U Vinohradské nemocnice

Plaňanská

obousměrně ve stávajících zastávkách linek PID

Sídliště Malešice (směr Rektorská)

ve stávající zastávce linky PID 155 před Dřevčickou ulicí

Rektorská

ve stávající zastávce linky PID 155 směr Želivského

Sídliště Malešice (směr Skalka / Plaňanská)

ve stávající zastávce linky PID 155 před  Limuzskou ulicí

Skalka

ve stávající výstupní zastávce v obratišti

Poliklinika Zahradní Město

obousměrně ve stávajících zastávkách linek PID

Centrum Zahradní Město (výstupní)

ve stávající zastávce linky PID 101 pro směr Topolová

Centrum Zahradní Město (nástupní)

ve stávající zastávce linky PID 195 pro směr Poliklinika Zahradní Město

Zdroj: Magistrát hl. města Prahy

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).