Hlavní navigace

Poznáte, jestli máte sklony k cukrovce?

[Tisková zpráva] Cukrovka zabíjí! Čím dříve je odhalena a léčena, tím je léčba snazší a úspěšnější.

Sdílet

Cukrovka 2. typu (diabetes mellitus 2. typu) je chronická nemoc, která vzniká nejčastěji na podkladě zděděných vloh u osob s nedostatkem pohybu a přemírou jídla, které vedou k nadváze či obezitě. Počet nemocných s touto nemocí roste na celém světě tak rychle, že hovoříme o epidemii cukrovky.

Hlavním příznakem cukrovky je zvýšená hladina krevního cukru (glykémie). Cukrovka 2. typu vzniká a vyvíjí se zprvu nepozorovaně. Na začátku totiž nemá žádné příznaky, a proto, pokud není odhalena náhodně, trvá obvykle 8–10 let, než se první příznaky objeví a přivedou nemocného k lékaři. Po tuto dobu se však mohou vyvíjet komplikace cukrovky, které mohou vést až k oslepnutí, amputaci nohy či selhání funkce ledvin. Cukrovka také může způsobit předčasný vznik srdečního infarktu nebo mrtvice.

Všem těmto komplikacím může včasná léčba zabránit. Je však nutné co nejdříve cukrovku odhalit. Za tímto účelem je vhodné nechat si v rámci preventivní prohlídky vyšetřit krevní cukr. Preventivní vyšetření je vhodné zejména u osob, které mají zvýšenou pravděpodobnost vzniku cukrovky 2. typu. Jestli i Vy máte vyšší pravděpodobnost vzniku cukrovky, poznáte podle níže uvedeného textu.

Pokud pro vás platí tři z níže uvedených charakteristik, máte vysokou pravděpodobnost ohrožení cukrovkou 2. typu. Navštivte svého praktického lékaře a nechte si v rámci preventivní prohlídky vyšetřit krevní cukr. Podle charakteristiky lidí ohrožených cukrovkou je vysoce pravděpodobné, že v případě hodnoty krevního cukru nalačno vyšší než 7,0mmol/l, můžete mít cukrovku. Váš lékař vám v tom případě řekne, jak dále postupovat.

1 někdo z Vašich rodičů či sourozenců je léčen pro cukrovku 2. typu

2 je Vám více než 45 let

3 jste léčen pro vysoký krevní tlak (hypertenzi) nebo máte krevní tlak vyšší než 130/85mmHg

4 máte větší obvod pasu než 88 cm (jste-li žena), nebo větší obvod pasu než 102cm (jste-li muž)

5 měl jste někdy již změřenou hladinu krevního cukru (glykémii) nalačno vyšší než 5,6mmol/l

užíváte léky na snížení tuků v krvi

7 jste léčen pro onemocnění srdce

8 v krvi Vám někdy byla naměřena hodnota triglyceridů vyšší než 1,7mmol/l,

v krvi Vám byla naměřena hodnota HDL-cholesterolu (to je tzv. „hodný“ cholesterol) nižší než 1,3 mmol/l (jste-li žena) nebo nižší než 1,0mmol/l (jste-li muž)

Kampaň Diabetologické asociace ČR je zaměřena na včasné odhalení a úspěšnější léčbu diabetu 2 typu – lidově cukrovky. Kampaň s názvem: „CUKROVKA ZABÍJÍ! Čím dříve je tato nemoc odhalena a léčena, tím je léčba snazší  a úspěšnější.“ bude probíhat od 21. 6. do 23. 6. 2010 v Brně, Praze, Plzni, Hradci Králové, Ostravě. Profesionální hostesky budou ve vybraných městech ČR rozdávat letáky a informovat veřejnost o této problematice.

Více informací také na www.zivotacukrov­ka.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).