Hlavní navigace

Počet lidí s demencí roste, ministerstva připraví „Plán Alzheimer“

[Tisková zpráva] Vláda přijala doporučení Rady vlády pro seniory a stárnutí populace ve věci zpracování koncepce řešení problematiky Alzheimerovy choroby a obdobných onemocnění v České republice.

Sdílet

„Vládou schválený materiál uvádí některá velmi alarmující čísla. Zejména ta, že ve věkové skupině mezi 80 a 85 lety je víc než deset procent populace postiženo některou formou stařecké demence, nejčastěji Alzheimerovou chorobou. V kategorii 90 – 95 let je to dokonce 30 % osob. Vzhledem ke stárnutí populace se tedy jedná o velmi závažný společenský problém, který je třeba řešit,“ řekl Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí. Ministr připomněl, že tato choroba má současně velmi zásadní dopad také na osoby pečující o nemocné. „Péče o lidi s demencí má často za důsledek depresi, podle evropské studie až 78 % pečujících životních partnerů a 47 % pečujících dospělých dětí trpí nebo trpělo depresí,“ říká Drábek.

Vláda se shodla na přijetí doporučení Rady vlády pro seniory a stárnutí populace a zadala příslušným resortům zpracovat návrh koncepce řešení problematiky Alzheimerovy choroby a obdobných onemocnění v České republice (dále jen „Plán Alzheimer“). Koncepce, na níž se vedle Ministerstva práce a sociálních věcí, Ministerstva zdravotnictví a Ministerstva školství, bude podílet také Ministerstvo spravedlnosti, by měla být dokončena v červnu 2011.

„Plán Alzheimer“ by měl zejména analyzovat současnou situaci lidí s demencí a jejich rodinných příslušníků, potřeby a jejich zajištění, včetně dostupnosti a kvality zdravotnických a sociálních služeb pro cílovou skupinu. Plán bude obsahovat opatření v oblasti poskytování zdravotní péče (podpora zdravotních služeb a zdravotnických profesionálů poskytujících tyto služby, určení včasných diagnostických a léčebných postupů, včetně vhodnosti úhrad ze zdravotního pojištění), sociálních služeb, vzdělávání (profesionálů, veřejnosti, seniorů, pečujících osob) a výzkumu (jak základního výzkumu možných mechanismů onemocnění, tak aplikovaného výzkumu zdravotnického, sociálního, etického atd., a translačního výzkumu implementace změn v péči, službách a organizačních opatřeních).

Součástí plánu by měla být i opatření směřující k systematické podpoře rodinných pečujících a péče v domácím prostředí. Plán by měl zahrnovat problematiku nejen Alzheimerovy choroby, ale i dalších demencí či degenerativních onemocnění s obdobnými důsledky.

Zdroj: MPSV ČR

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).