Hlavní navigace

Plzeňské farmářské trhy představí vítěze Regionální potravina roku 2010

[Tisková zpráva] Již tuto sobotu (30. října 2010) se uskuteční již sedmé Plzeňské farmářské trhy. Tradiční místo i čas – nádvoří hotelu Gondola (Pallova 12, u Mlýnské strouhy, Plzeň) od 8 do 13 hodin.

Sdílet

Najděte si FARMÁŘSKÝ TRH přímo vám na míru! 

Pořádá je občanské sdružení ENVIC ve spolupráci s hotelem Gondola za finanční podpory Nadačního fondu Zelený poklad. Plzeňské farmářské trhy jsou součástí projektu Plzeň 2015 (www.plzen2015­.cz). Na těchto trzích se představí všichni vítězové soutěže o nejlepší regionální potraviny roku 2010 v Plzeňském kraji.

Regionální speciality na farmářských trzích

Od prvních Plzeňských farmářských trhů vybíráme prodejce, kteří produkují kvalitní, autentické a místně specifické potraviny. Proto jsme se rozhodli umožnit prezentaci a prodej i vítězům soutěže Regionální potravina roku 2010 v Plzeňském kraji“, vysvětluje koordinátor Plzeňských farmářských trhů Tomáš Popp. Soutěže se zúčastnilo 25 výrobců, kteří prezentovali 116 výrobků. Soutěžili v šesti kategoriích stanovených vyhlašovatelem soutěže Ministerstvem zemědělství. Výrobky hodnotila odborná porota složená ze zástupců Státní veterinární správy, Ministerstva zemědělství, Zemědělské a potravinářské inspekce, Potravinářské a Agrární komory a odborného zemědělského a potravinářského školství.

Vítězi se stali tito výrobci: Kategorie Mléčné výrobky – Minimlékárna JOMA – Josef Martínek z Dolní Lhoty u Klatov se svým Šumaváčkem; Kategorie Masné výrobky – Drůbežářský závod Klatovy a.s.Kuřecími dětskými párky bez E; Kategorie Ovoce a zelenina - ALIMEX NEZVĚSTICE a.s. u nich pěstovaná jablka odrůdy Julia; Kategorie Pekárenské a cukrářské výrobky – Helena KonopíkováKrchlebským koláčem; Kategorie Alkoholické a nealkoholické nápoje – Pivovar-restaurant MODRÁ HVĚZDA s.r.o. Dobřany a jejich světlý sedmnáctistupňový nepasterovaný Dobřanský Sekáč; Kategorie Ostatní – Zpracovna ryb Klatovy a.s. s rybím výrobkem Pstruh uzený, filet s kůží. Jako nejlepší biovýrobek byl oceněn Stvolenský přírodní mošt z produkce Stvolenské moštárny, která se také představí na Plzeňském farmářském trhu.

Soutěž organizuje Krajská agrární komora Plzeň ve spolupráci s Místní akční skupinou Pošumaví z.s.p.o. a Úhlavou o.p.s. Na Plzeňských farmářských trzích pravidelně prodávají své výrobky i držitelé dalších certifikátů prokazujících místní původ – Originální produkt ze Šumavy a Místní výrobek ze západu Čech.

Vynikajících potravin bude mnohem více

Na Plzeňském farmářském trhu se však představí i další produkty té nejvyšší kvality. Sortiment bude již tradiční – sezónní zelenina a ovoce, mléčné výrobky (ovčí, kozí, kravské), pečivo od čtyř pekáren – Rendl ze Sušice, Pištec z Kolína, Zídkovi z Plzně a pekaři z Dobřan, žampiony, domácí kachny, husy, trocha vajec, čerstvé ryby, mléko z pojízdného mlékomatu, maso a uzeniny. Kompletní seznam prodejců je umístěn na www.plzensketrhy­.cz.

Farmářské trhy obohatí beseda na téma Přírodní zahrady

Občanské sdružení ENVIC Plzeň připravilo na sobotu 30. října přednášku "Ekologická zahrada aneb jak si rozumět s přírodou a radovat se z úrody“. „Odehraje se v rámci farmářských trhů přímo v hotelu Gondola od 10 hodin. Hovořit se bude o tom, co je to a jak vypadá přírodní zahrada, podle jakých principů se přírodní zahrada navrhuje, jaké netradiční plodící rostliny si můžete do takovéto zahrady vysadit. Uvidíte také několik zajímavých nápadů, jak si zjednodušit údržbu zahrady a jak na zahradě hospodařit bez chemie“, popisuje obsah besedy jedna z přednášejících Alena Lehmannová ze sdružení ENVIC.

Plzeňské farmářské trhy budou pokračovat i v listopadu

Další Plzeňské farmářské trhy se uskuteční 13. listopadu a poslední v tomto roce 4. prosince. Budou to trhy s jedinečnou před­vánoční atmosférou. V roce 2011 budou trhy pokračovat nejspíše ve 14 denním intervalu od března do prosince.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).