Hlavní navigace

Pastilka není bonbon

[Tisková zpráva] Kvůli častým teplotním změnám způsobených přecházením z tepla do klimatizovaných kanceláří a obchodních center v letním období se bolestem v krku lze jen těžko vyhnout.

Sdílet

První kroky potom vedou do nejbližší lékárny pro pastilky proti bolesti v krku. Samotným nákupem však péče o bolavý krk nekončí. Aby pastilky mohly správně působit, je třeba k nim přistupovat stejně zodpovědně jako k jakýmkoliv jiným lékům. Například je cucat každé tři hodiny, nebo je nechat pomalu rozpustit v ústech a nekousat. Mnoho dalších tipů lze nalézt na nových webových stránkách www.cucej-spravne.cz, které představí cucání pastilek tak trochu jinak – vážně i nevážně.

Je libo zábal nebo léčivé pastilky?

Při zahánění bolesti v krku můžeme použít řadu více či méně účinných procedur. Někdo si oblíbil obklad, jiný se dopuje vitamínem C a kloktá sůl, další si prolévá hrdlo cibulovým čajem. Z léčivých přípravků potom lidé hojně využívají rozpustné pastilky nebo dezinfekční spreje. PharmDr. Daniela Seberová z Ústavní lékárny IKEM v Praze k využití prostředků na bolesti v krku říká: „Podle našich zkušeností jsou nejčastěji využívanými volně prodejnými léčivými prostředky na bolesti v krku orální pastilky.“

Máte nějaký zdravotní problém?

Diskutujte s dalšími pacienty v naší databázi nemocí

Není bonbon jako bonbon

Mnoho lidí se domnívá, že pastilky na bolest v krku jsou vlastně „tak trochu jiný bonbon“, který můžeme cucat kdykoliv si vzpomeneme. Je však třeba si uvědomit, že pastilky proti bolestem v krku jsou lék a jako k takovému je k němu nutné přistupovat. Podobně jako jiné léky obsahují pastilky konkrétní léčivé látky s určitými vlastnostmi, proto je třeba dodržovat předepsaný způsob dávkování a při přetrvávání obtíží déle než určenou dobu, je třeba vyhledat lékaře. Léčivé pastilky mohou mít obecně různé složení, důležité jsou však dvě základní vlastnosti – anestetická a antibakteriální. Jinak řečeno, pastilky by měly dokázat ulevit vašemu rozbolavělému krku tlumením bolesti a zároveň by měly dokázat ničit jejího původce (bakterie nebo viry). S ohledem na to, že bolest v krku je někdy doprovázena nepříjemným pálením, doporučuje se nákup pastilek, které navíc tlumí dráždění a chladí.

Správné cucání může být věda.

Mgr. Cucavá poradí jak na to I když bolest v krku není sranda, zatočit s ní lze i s nadsázkou a humorem. Mgr. Cucavá v novém internetovém projektu www.cucej-spravne.cz poradí jak na to. Aby pastilky správně fungovaly, tedy pomohly nám zbavit se bolesti v krku, je třeba dodržet několik základních pravidel. Krásná a okouzlující Mgr. Cucavá ve svém instruktážním videu vysvětlí správnou techniku cucání – dozvíte se například, že je důležité pastilku nerozkousávat, není vhodné ji hned zajídat nebo zapíjet a užívat více než jednu pastilku každé tři hodiny. Mgr. Cucavá pro dosažení rychlejších účinků také doporučuje pravotočivé cucání doprovázené koulením očí ve stejném směru. Některé její doporučení posuďte sami.

Rady Mgr. Cucavé: správné cucání vážně i nevážně

  1. Pastilka se dává do pusy. Nikam jinam.
  2. Pastilka se nekouše, nechává se pomalu rozpustit v puse.
  3. Pastilku je třeba cucat pomalu a zprava doleva, nikoliv rychle a zleva doprava. Správné rotaci pastilky v ústech napomůže koulení očí.
  4. Pastilka se nemá hned zajídat a zapíjet, může být snížena její účinnost.
  5. Na cucání je potřeba se soustředit, a nedělat u toho nic jiného.
  6. Dospělí mohou cucat pastilku každé 3 hodiny, nejvíce však 8 pastilek během 24 hodin.
  7. Pastilky nejsou vhodné pro děti do 7 let.
  8. Pokud cucáte již pátý den a stále bez úspěchu, poraďte se se svým lékařem.

Tipy na správné cucání pastilek najdete na  www.cucej-spravne.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).