Hlavní navigace

Největší pražský farmářský trh bude v Karlíně!

[Tisková zpráva] Farmářské trhy o rozloze 5000 m2 připravuje na sobotu 10. července 2010 od 8 do 14 hodin Městská část Praha 8.

Sdílet

Aktuální termíny, informace a zajímavosti najdete na Vitalia.cz pod heslem FARMÁŘSKÉ TRHY

Přehled všemožných farmářských, venkovských a dalších trhů, pravidelně aktualizované termíny, sortiment, články k tématu…

Návštěvníky parku na Karlínském náměstí v Praze 8 čekají v okolí kostela sv. Cyrila a Metoděje trhy,  na kterých bude své zemědělské a potravinářské produkty nabízet kolem šedesáti českých farmářů a malých zemědělců z nichž většina bude v Praze poprvé. K prodeji zde bude úplný letní sortiment čerstvé zeleniny, ovoce, bylinek, ale také maso, uzeniny, sýry, med, vajíčka, květiny a mnoho dalšího.

Ve stínu staletých platanů uprostřed trhu vzniknou klidové zóny s občerstvením a malými kavárničkami, kde si návštěvníci budou moci vychutnat třeba sklenku vína nebo kávu s koláčkem, kde bude koutek pro děti a kde také bude probíhat kuchařská show za účasti šéfkuchařů a celebrit. Prvními hosty veřejné kuchyně Karlínských trhů, budou Halina Pawlowská a šéfkuchař Honza Basoníček. Díky výhodné poloze Karlínského náměstí, které leží na trase metra B (Křižíkova) a B,C (Florenc), bude trh přístupný nejen obyvatelům Karlína ale prakticky všem občanům Prahy 8 a 9, lidem z centra a z dalších pražských čtvrtí. Tunel pro pěší pod pražským Vítkovem umožní snadný přístup i obyvatelům Žižkova a navíc organizátoři slibují bezplatný parking v Thámově ulici jen několik minut od místa trhů.

Občané hlavního města, kteří zůstanou v plné letní sezoně v Praze a patří k těm kdo vyznávají čerstvé a kvalitní domácí zemědělské produkty, budou mít v sobotu 10. července  příležitost navštívit vůbec největší farmářský trh v Praze – Karlíně. Na dvakrát tak velkém prostoru než v Dejvicích a nebo na Kubáni v Praze 10, připravili pořadatelé výrazné rozšíření nabídky všech zemědělských a potravinářských komodit, oslovili k účasti malé zemědělce, chovatele i malovýrobce potravin  ze všech oblastí Čech a Moravy. Více než 50 % z nich bude v Praze podávat své produkty poprvé.

Chcete pravidelně nacházet aktuální přehled farmářských trhů na svém facebooku?

Stačí se přidat ke stránce serveru Vitalia.cz.

Městská část Praha 8 otevře nové trhy nedaleko centra Prahy na Karlínském náměstí, v klidném  prostředí parku kolem kostela sv. Cyrila a Metoděje pod staletými platany, které přežily i pětisetletou vodu v roce 2002.

Návštěvníci zde budou mít možnost vybírat z širokého sortimentu ovoce, zeleniny, květin a sazenic, mléčných výrobků, masa a uzenin vč. bezlepkových, vajec, medu, mouky, chleba, koláčů a mnoha dalších komodit ze všech částí Čech a Moravy. Hlavními plodinami sezony tentokrát budou meruňky a třešně, k dispozici bude čerstvý česnek, mrkvičky, pórek, květák, saláty, sýry z kravského, ovčího i kozího mléka a spousta bylinek ve svazečcích i hrníčcích.  Na trzích budou k mání například i jedlé květy, šťávy, sirupy, džemy, kančí lovecký bio salám a spousta dalších lahůdek. Možná, dá-li počasí, budou i lesní houby. Milovníky přírodních dekorací nepochybně zaujmou obří květy slunečnic a dalších řezaných i neřezaných květin a sazenic.

Po stranách kostela sv. Cyrila a Metoděje, budou umístěny klidové zóny s občerstvením,  s kavárničkami a ovocným barem, kde si budou moci návštěvníci trhů odpočinout, koupit si čerstvé jídlo, ochutnat fresh šťávy z ovoce, dát si kávu s koláčkem a nebo třeba sklenku vína z Moravy. A ani ti, kteří spěchají a nemají čas se v klidu na chvíli posadit, neumřou žízní, pražská Veolia bude nabízet chladnou vodovodu. Bude tady i dětský koutek a na malém pódiu s plně vybavenou kuchyní bude probíhat cooking show. V plánovaném seriálu „vaření podle sezonních surovin“ jako první vystoupí šéfkuchař pražské restaurace Salut Honza Basoníček a Halina Pawlowská.

Záměrem Radnice Praha 8, je vyjít vstříc obyvatelům osmičky a nabídnout jim projekt, který by naplnil i náročné požadavky.

„Pokud bude ze strany občanů o takové trhy zájem, pak bychom rádi z akce udělali tradici a opakovali ji v pravidelné periodě. Podobné akce v jiných částech Prahy ukázaly velkou poptávku po kvalitě,“ říká starosta Městské části Prahy 8 Josef Nosek.

V připravené anketě, která bude na trzích probíhat, se návštěvníci budou moci vyjádřit k pojetí trhů i k jejich budoucí periodicitě. A vlastně tak konkrétně svůj farmářský trh do budoucna spoluvytvářet.

Karlínské farmářské trhy se rozhodlo již v jejich pilotní fázi podpořit několik významných podniků Prahy 8 a s partnerskou spoluprácí počítá rovněž Agrární komora ČR, která oceňuje zejména přínos podobných akcí pro podporu malých českých zemědělců a výrobců potravin.

Lokalita umístění trhů na Karlínském náměstí byla vybrána po pečlivé úvaze a je pro konání podobné akce ideální z mnoha hledisek. Od velkorysých prostor a zeleného a veskrze přírodního prostředí počínaje, přes šikovné umístění na hranici širšího centra města až po dopravní dostupnost. Místo dokonce navazuje na evropskou tradici pořádání zemědělských trhů v okolí církevních staveb a kostelů, které trhům již stovky let poskytují zázemí pro takzvanou mokrou variantu, pro případ nepřízně počasí. Podle meteorologů má však být celá první polovina července teplá a tak to snad s počasím tentokrát vyjde.

Díky stanicím metra Florenc (trasa B,C) a Křižíkova (trasa B) bude místo akce dostupné nejen Karlíňanům a sousedící Libni ale obyvatelům většiny pražských čtvrtí, které leží na trasách metra B a C od Jižního města až k Letňanům, a od Jihozápadního města až k  Černému mostu. Od stanice metra Křižíkova jsou Karlínské farmářské trhy dostupné chůzí během 4 minut, od Florence za 9 minut. Tunel pro pěší pod pražským Vítkovem navíc umožní snadný přístup i obyvatelům Žižkova. Organizátoři zajistili ve spolupráci s Karlin Group i dostatek neplacených parkovacích míst v Thámově ulici poblíž metra Křižíkova.

Karlínské farmářské trhy se uskuteční v sobotu 10. července 2010 od osmi ráno do dvou hodin odpoledne. Umístěny budou na Karlínském náměstí v parku v okolí kostela sv. Cyrila a Metoděje. Jejich pořadatelem je Městská část Praha 8 ve spolupráci s občanským sdružením Pod platany.

MČ Praha 8

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).