Hlavní navigace

Nákaze A H1N1 je možné předejít i bez vakcíny

[Tisková zpráva] Ochranné masky omezují riziko přenosu infekce ze strany infikovaného – zabraňují, aby nemocný při kýchání, kašlání či dýchání šířil dále infekci do okolí. Podle publikovaných studií může použití ochranné masky snížit riziko přenosu infekce až s 68procentní účinností.

Sdílet

Přípravy na letošní chřipkovou sezónu budou v českých domácnostech pravděpodobně mnohem důkladnější než v předchozích letech, a to především kvůli viru A H1N1. Odborníci odhadují, že tzv. prasečí chřipkou může onemocnět až tři miliony Čechů. Vysoce účinnou ochranu proti onemocnění tímto virem nenabízí pouze vakcinace, ale také používání správných zdravotnických prostředků.

„Podle současných znalostí je hlavní cestou přenosu prasečí chřipky kmene A H1N1 z člověka na člověka kapénková infekce. Nejnebezpečnější je tak úzký kontakt (do 1 metru) s infikovanou osobou nebo přímý kontakt s infikovaným místem a následným kontaktem se sliznicí obličeje. Riziko nákazy proto účinně sníží hygiena rukou s využitím speciálních přípravků a používání ochranných masek,“ řekl Lubomír Páleník, generální ředitel společnosti HARTMANN – RICO.

Ochranné masky omezují riziko přenosu infekce ze strany infikovaného – zabraňují, aby nemocný při kýchání, kašlání či dýchání šířil dále infekci do okolí. Podle publikovaných studií může použití ochranné masky snížit riziko přenosu infekce až s 68procentní účinností.

„Ochranu před vdechnutím infekce zajišťují tzv. respirátory – masky konstruované pro maximální těsnost k obličeji. Pro prevenci nakažení virem A H1N1 postačí respirátory s označením FFP2 s 94procentní filtrační účinností,“ doplnil Páleník.

Použití ochranných masek či respirátorů by se mělo řídit následujícími pravidly: 

  • Používat jednorázové masky a respirátory a nepoužívat je opakovaně
  • Ochrannou pomůcku nasadit bez doteku s vnitřní, k obličeji přiléhající, stranou
  • Zkontrolovat těsnost masky či respirátoru po nasazení, zejména v oblasti nosu a lící
  • Pomůcku vyměnit ihned jakmile navlhne
  • Dodržovat hygienu rukou při každé manipulaci s maskou před i po nasazení či sejmutí

Dalším základním preventivním opatřením je častá hygiena rukou. Ne vždy je ale teplá voda a mýdlo k dispozici, například po vystoupení z tramvaje nebo po návštěvě obchodu, kde jsme se dotýkali košíku, zboží apod. Pro takové situace se hodí alkoholové dezinfekční přípravky na ruce, které se vyrábějí i v kapesním balením a lze je mít neustále při sobě.

Vysoce účinnou alternativou jsou také přípravky označené jako virucidní nebo virucidní na obalené viry. Jejich použití je jednoduché, ale měl by být zachován následující postup:

  • Do dlaně jedné ruky nalijete dostatečné množství přípravku a postupně jej vtíráte na všechna místa od konečků prstů až k zápěstí
  • Důležité přitom je dodržení expoziční doby uvedené v návodu (zpravidla 30 s)
  • Ruce musí být po celou předepsanou dobu působení vlhké, po uplynutí této doby se ruce nechají volně oschnout, ničím se neotírají.
  • Při zvolení přípravku a obsahem zvláčňujících přísad, nebude se pokožka rukou ani při opakovaném používání vysušovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).