Hlavní navigace

Moravská a česká vína si z prestižní pařížské výstavy vezou 45 medailí

Aktualizováno 9. 3. 2009 11:24
Moravská a česká vína v Paříži nakonec získala 9 zlatých a 36 stříbrných medailí, což ji v procentuální úspěšnosti řadí mezi první pětici zemí celé výstavy. Více zlatých obdržely už jen velmoci Francie a Španělsko spolu s Kanadou, Švýcarskem, Itálií a Portugalskem.

Sdílet

Francouzská metropole se na přelomu února a března opět stala cílovou destinací znalců vín z celého světa. Letos se zde již po patnácté konala prestižní mezinárodní soutěž Vinalies Internationales, na které se opět výrazně prosadila moravská a česká vína. Ta se mohou v konečném součtu pochlubit skvělými 9 zlatými a 36 stříbrnými kovy.

Zdrava-vyziva-vino-hodnoceni

Celkem 18 komisí složených z předních světových enologů, odborných novinářů a významných sommelierů hodnotilo po celý týden 3032 vzorků vín z celého světa, mezi nimiž nechybělo ani 114 zástupců z České republiky. Společnou účast většiny vín, včetně dopravy, organizačně zajišťovalo Národní vinařské centrum ve Valticích s podporou Vinařského fondu.

Moravská a česká vína v Paříži nakonec získala 9 zlatých a 36 stříbrných medailí, což ji v procentuální úspěšnosti řadí mezi první pětici zemí celé výstavy. Více zlatých obdržely už jen velmoci Francie a Španělsko spolu s Kanadou, Švýcarskem, Itálií a Portugalskem.

„Hodnocení u kulatých stolů prostřednictvím příručních počítačů PDA, zapojených do WiFi sítě, je striktně anonymní. Nejvyšší a nejnižší hodnoty se v Paříži neškrtají, ale každý bod je třeba obhájit vůči ostatním členům komise." přibližuje průběh soutěže Dr. Luboš Bárta, který byl k práci v jury přizván z České republiky.

Zdrava-vyziva-vino-hodnoceni„Nejcennějším kovem se mohou pochlubit Znovín Znojmo za Tramín červený, výběr z bobulí 2006, Ryzlink rýnský, slámové víno 2006 a za Rulandské šedé, slámové víno 2007; ZD Sedlec u Mikulova, Ryzlink vlašský, ledové víno 2006; Tomáš Krist, Rulandské bílé 2007; Vinařství Pavlov, Rulandské bílé, výběr z hroznů 2007; Moravské vinařské závody Bzenec, Ryzlink rýnský ego 81, pozdní sběr 2007; Mikrosvín Mikulov, Sauvignon, pozdní sběr 2007 a Vinařství Štěpán Maňák, Rulandské šedé, slámové víno 2007,“ shrnuje výčet zlatých medailí z letošního ročníku Vinalies Internationales Ing. Pavel Krška, ředitel Národního vinařského centra.

Vinalies Internationales je součástí seriálu VinoFedu (Fédération Mondiale des Grands Concours Internationaux de Vins et Spiriteux), který pokračuje koncem března soutěží Premios Zarcillo ve španělském Valladolidu. Jeho ředitel Pacual Herrena letos nabízí českým a moravským vinařům výjimečně atraktivní podmínky účasti. Další soutěží VinoFedu s podporou Vinařského fondu bude kanadská Sélections mondiales, kde je uzávěrka přihlášek za zvýhodněnou cenu startovného 14. Března. Detaily o obou akcích a návod na vyplnění přihlášek v češtině naleznete na www.e-sommelier.cz v rubrice MEZINÁRODNÍ SOUTĚŽE. Obecně jsou informace pro vinaře o zahraničních soutěžích podporovaných Vinařským fondem, zveřejňovány na webových stránkách www.vinazmoravy.cz a www.vinazcech.cz v sekci Aktuality – pro odborníky

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).