Hlavní navigace

Místo v nemocnici, mohou pacienti ležet v hospicích

[Tisková zpráva] (APHPP) Asociace poskytovatelů hospicové a paliativní péče nabídla ministrovi zdravotnictví svá lůžka k dispozici pacientům, pro které nemocnice nebudou mít místo.

Sdílet

V souvislosti s protestem lékařů Děkujeme, odcházíme, kdy v řadě nemocnic budou zavřená celá oddělení a některé nemocnice se zřejmě uzavřou úplně, nabídla asociace hospiců k dispozici lůžka pro pacienty ve svých zařízeních.

V zařízeních sdružených do asociace českých a moravských hospiců totiž nepodal výpověď v souvislosti s akcí „Děkujeme, odcházíme!“ ani jeden lékař, přestože jejich mzdové ohodnocení v těchto nestátních zařízeních je nižší oproti veřejnoprávním nemocnicím.

Pro ulehčení situace Vám, vážený pane ministře, nabízíme možnost umístit několik desítek indikovaných pacientů na specializovaná paliativní lůžka v hospicích,“ píše se v dopise, který asociace napsala ministru zdravotnictví Leoši Hegerovi.

Hospice: o pacienty se postaráme

Rovněž se s Vámi dovolujeme podělit o zkušenost, že na lůžkách akutní péče se mnohdy neúčelně a nehospodárně vynakládají prostředky v léčbě terminálně nemocných pacientů. Máme velké množství poznatků o tom, kdy na akutních lůžkách nemocnic v ČR přebývají i pacienti, pro něž je medicínsky i psychosociálně vhodnější a zároveň pro veřejné zdravotní pojištění levnější, léčba hospicového typu. Přebývají tam leckdy z jiných důvodů, než indikačních a hospicová péče jim není přiměřeně nabízena,“ píší dál.

Hospice, jejichž lůžka nejsou plně využívána, jsou podle asociace schopny a ochotny se o takové pacienty kvalifikovaně postarat.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).