Hlavní navigace

Polovina Čechů chce k obědu velkou porci za málo peněz

[Tisková zpráva] (Edenred, ČTK) – Téměř polovina Čechů při objednávání obědu preferuje to, jestli dostane velkou porci za přiměřenou cenu. Na další faktory, jako je rozmanitost nabídky nebo rychlá obsluha, tolik nehledí. Vyplývá to z průzkumu společnosti Edenred, která prostřednictvím internetu oslovila 10.500 respondentů a včera jeho výsledky zveřejnila v Ostravě.

Sdílet

Z průzkumu vyplynulo, že každodenně obědvá pouze polovina Čechů. Přitom v jiných zemích, jako je například Francie, Španělsko, Švédsko nebo Itálie obědvá každý den 80 až 90 procent lidí. „Zjistili jsme, že pravidelné obědvání nepatří k naší národní kultuře,“ konstatovala společnost. 

Návyky strávníků odhalily, že většina Čechů obědvá v restauracích. Naproti tomu v cizině jedna třetina lidí jezdí obědvat domů, třetina si vozí jídlo z domu do práce a třetina jí v restauracích. Průzkum také odhalil, že Češi jsou polévkový národ. Polévku si dává zhruba 36 procent lidí, v zahraničí pět až sedm procent. Češi si také nedovedou představit oběd bez přílohy.

Heslo „Hlavně za jídlo moc neutratit, a pokud možno se najíst dosyta“ nejvíce z jednotlivých regionů republiky preferují lidé v Moravskoslezském kraji.

Zejména muži tam na zdravou výživu nehledí. „Může to být určitě dáno průmyslovou historií regionu, kdy se zdejší dělníci byli zvyklí pokaždé pořádně najíst,“ konstatoval regionální zástupce firmy Edenred Milan Šindler. Naopak na jižní Moravě je daleko více gurmánů, milovníků dobrého jídla.

Tulák po kuchyních: Máte-li jakýkoli dotaz týkající se gastronomie, pošlete ho na adresu gastronomie@vi­talia.cz.

Moravskoslezský kraj vykazuje i další odlišnosti. Je zde v rámci ČR nejmenší počet žen, které by si jídlo odříkaly a byly takříkajíc na permanentní dietě. Zatímco v celé zemi volí tuto radikální stravovací metodu jedna z deseti žen, v Moravskoslezském kraji je to jen šest procent. Pro srovnání – v Praze to bylo plných 15 procent respondentek, vyplynulo z průzkumu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).