Hlavní navigace

„Jedu se poprat s důchodcema do kaufu ... beru si chrániče a pepřák“

[Tisková zpráva] Evropský den solidarity mezi generacemi připadá právě na 29. dubna.

Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Vládní zmocněnec pro lidská práva Michael Kocáb při této příležitosti uspořádal ve Strakově akademii diskusní fórum na téma „Fenomén facebook“ aneb „Jedu se poprat s důchodcema do kaufu…beru si chrániče a pepřák“. Reagoval tak na vznik některých skupin na internetu, kde mladí lidé zesměšňují nebo urážejí seniory.

Akce probíhá v rámci českého programu Evropského boje proti chudobě a sociálnímu vyloučení.

Evropský den solidarity mezi generacemi vyhlásilo jako významný den v roce 2008 slovinské předsednictví a Evropská komise jej téhož roku přijala. Tento den spolu s vyhlášením roku 2012 jako Evropského roku aktivního stárnutí a mezigenerační solidarity má upozornit evropskou společnost o nutnosti podniknout nejen politické změny související s demografickým vývojem, ale i změny všeobecného vnímání mezi věkovými skupinami.

Evropský den solidarity mezi generacemi má být výzvou k novým přístupům k některým ekonomickým a sociálním aspektům uvnitř společnosti, protože mezigenerační solidarita tvoří integrální součást evropského ekonomického a sociálního systému.

Evropský den solidarity mezi generacemi je příležitostí pro členské země Unie, aby pořádaly různé akce spojené právě s tématem mezigenerační solidarity. Jedná se především o politické či veřejné diskuze. Evropský den je inspirací i pro některé nečlenské státy Evropské unie, mezi něž patří například Švýcarsko, Singapur či Turecko.

Zdroj: Vláda ČR

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).