Hlavní navigace

Jak může káva zlepšit bezpečnost na silnicích?

[Tisková zpráva] Institut kávy: Káva za volantem může zachránit život

Sdílet

Statistiky nehodovosti jsou v České republice stále tragické. Více než dvě třetiny všech nehod způsobených najetím vozidla vznikají nepozorností a v dalších asi jedenácti procentech se k ní přidává únava. Pokud se chystáte na delší cestu, měli byste se podle doporučení lékařů a odborníků dobře vyspat, před jízdou se občerstvit a povzbudit šálkem kvalitním kávy.

Jaký má káva vliv na soustředění a bdělost?

·           Káva má psychostimulační účinek.

·           Káva zlepšuje: bdělost, pozornost, logické myšlení, tělesnou i duševní výkonnost, zkracuje reakční čas, potřebný k vyhodnocení situace a následnou reakci.

·           Káva přímo nezlepšuje paměť. Umožňuje však učení v nočních hodinách, protože oddálí únavu a ospalost.

Co je příčinou povzbuzovacích vlastností kávy? 

·           Jednoznačně „kofein“ – chemicky 1,3,7-tři-methyl-xantin.

Kolik kávy je vhodné vypít, aby člověk zůstal ve střehu?

·           Na otázku nelze odpovědět jednoznačně a univerzálně pro všechny lidi. Metabolismus kofeinu, a tedy i tolerance kávy, je vysoce individuální.

·           Přesto: existují obecná doporučení pro bezpečné pití kávy, které se vztahují na „průměrného“ zdravého dospělého člověka, tedy bez nápadných odchylek (běžná tělesná hmotnost, střední věk, žádné závažné onemocnění apod.).

·           Za vhodnou celodenní dávku pro „průměrného“ dospělého člověka se považuje dávka 300mg kofeinu / den, rozložená do několika denních dávek. Vzhledem k možnosti ztíženého usínání u citlivých osob se doporučuje konzumace kávy v dopoledních a časných odpoledních hodinách. Výjimkou jsou pracovníci na směny během noční práce, zejména řidiči motorových vozidel, železničních lokomotiv, pilotů letadel a všech pracovníků v nočních změnách, jejichž práce vyžaduje zvýšenou pozornost.

Jak dlouho před řízením je třeba si dát kávu?

·           Metabolismus kofeinu je u různých lidí dost individuální. Existují pomalí metabolizátoři a rychlí metabolizátoři kofeinu. U obou skupin bude konkrétní rada poněkud odlišná. Každý člověk by měl sám na sobě vypozorovat účinky kávy a kofeinu – nástup, trvání a doznívání účinku na CNS.

·           Obecně „průměrnému“ dospělému řidiči lze poradit: dát si šálek středně silné nebo silnější kávy asi 30 minut před jízdou.

Jak velké množství kávy je před cestou nutné vypít?

·           Při kávě / kofeinu rozhodně neplatí pravidlo, že „čím víc, tím lépe“.

·           Platí spíše, že „méně je někdy více“.

·           Optimální denní dávka je průměrně 200–300, max. 400 mg kofeinu / den.

·           Optimální jednorázová dávka je při běžné dávce kávy na 1 šálek (75 mg kofeinu na 1 šálek) 4–6 šálků denně. Individuální může být šálků i více 7 a více šálků denně. Neplatí to však pro každého.

·           Před cestou je tedy na místě dát si před jízdou 1 šálek s 1více nebo méně zarovnanou kávovou lžící zrnkové kávy (5–7 g kávy) nebo 1 kávovou lžící instantní kávy (2–3 g kávy)

·           Vypít najednou 3–4 nebo více šálků kávy – účinek kávy nezvýší, navíc u citlivých lidí hrozí riziko nežádoucích účinků (bušení srdce, srdeční arytmie, pálení žáhy, výrazný močopudný účinek, průjem).

Doporučujete pít kávu během cesty?

·           Při noční jízdě nebo při pocitu zvýšené únavy a spavosti během řízení auta rozhodně ANO!

·           Poločas kofeinu je 2–4 hodiny. Účinek kávy proto pomalu doznívá již po 1–2 hodinách od jejího požití. Účinek kofeinu závisí na více faktorech (pili jsme kávu nalačno nebo po jídle, černou nebo s mlékem, např. Cappucino, jsme pravidelní nebo pouze sporadicky konzumenti kávy apod.).

·           Kávu je dobré pít pravidelně během jízdy, například každých 1,5 – 2,5 hodiny. Při častějším pití kávy – například každou půl hodinu – bude jednotlivá dávka samozřejmě nižší.

·           Dobrým tipem je pít černou kávu „online“ v autě v termoláhvi.

·           Myslet i na pitný režim – s kávou pít i vodu. Častější nucení na močení při pití kávy a vody je dobrá záminka pro častější přestávky v jízdě – lze využít i na cvičení a krátkodobý pohyb, což dodatečně vzpruží nejen tělo, ale i mysl.

Za jak dlouho se kofein vstřebá?

·           Do 30 až 45 minut se vstřebá všechen přijatý kofein.

·           Nalačno je vstřebávání rychlejší, po jídle nebo při přidaném mléka do kávy je pomalejší.

Existují nějaká průvodní rizika?

·           Samozřejmě riziko budou mít ti řidiči, kteří nerespektují přirozený požadavek dostatečného odpočinku (spánku) pro dlouhou, zejména noční jízdu a spoléhají se výhradně na povzbudivý účinek kávy a kofeinu. Ve snaze zvýšit účinek kávy mohou neúměrně zvyšovat jednotlivou i celkovou denní dávku. Nezvýší však tím bdělost ani pozornost, pouze si koledují o riziko nepříjemných (výše popsaných) vedlejších účinků z předávkování kofeinem.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).