Hlavní navigace

Investice v cestovním ruchu

Praha - Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejnil dnes na svých internetových stránkách údaje o „Tvorbě hrubého fixního kapitálu (THFK) v cestovním ruchu České republiky“. Poprvé tak předkládá odborné veřejnosti informace týkající se postavení cestovního ruchu v národním hospodářství z hlediska investic.

Sdílet

Problematika THFK v odvětví cestovního ruchu je součástí satelitního účtu cestovního ruchu, který ČSÚ začal pravidelně publikovat v roce 2006. Celý systém satelitního účtu se skládá z deseti různých tabulek, investicím v cestovním ruchu je věnována v pořadí osmá tabulka. Data pokrývají referenční období let 2003–2006 a základním zdrojem informací byly roční národní účty České republiky. Nechybí ani nejžádanější informace o podílu cestovního ruchu na celkové THFK v České republice.

V roce 2006 dosáhla tvorba hrubého fixního kapitálu v cestovním ruchu hodnoty 38 mld. Kč (běžné ceny), z toho 99 % představovala hmotná fixní aktiva. Podíl cestovního ruchu na celkové tvorbě hrubého fixního kapitálu v národním hospodářství tak činil 4,8 %. 

Oproti roku 2003 se zvýšila THFK v cestovním ruchu o 9,4 mld. Kč, což představovalo nárůst o 33 %. Podíl cestovního ruchu na celkové THFK v České republice se ve sledovaném období s výjimkou roku 2004 postupně zvyšoval. 

Největší investice z hlediska odvětví byly v roce 2006 zaznamenány v doplňkových službách osobní dopravy (28 % z celkové THFK v cestovním ruchu), v ubytovacích službách (14 %) a sportovních a rekreačních službách (14 %). 

Většina THFK (96 % v r. 2006) byla vytvořena v odvětvích charakteristických pro cestovní ruch, 3 % patřila odvětvím souvisejícím s cestovním ruchem a 1 % se podílela odvětví nespecifická pro cestovní ruch.
Z hlediska struktury aktiv se nejvíce investovalo do ostatních budov a staveb, kam v roce 2006 mířilo 540 Kč z každé tisícikoruny vložené do THFK v cestovním ruchu. Především se jednalo o investice do dopravní infrastruktury a výstavby budov pro sport, rekreaci a zábavu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).