Hlavní navigace

dTest: Stand-by - skrytý požírač vašich úspor

[Tisková zpráva] (dTest) Domníváte se, že pro úsporu elektrické energie stačí, když vypnete zbytečně puštěné spotřebiče? Není to tak docela pravda. Velké procento spotřebičů po běžném vypnutí funguje ve stand-by režimu, který je schopný zkonzumovat až jednu celou měsíční platbu za elektřinu. Evropská komise ale připravila legislativní opatření, které by se mělo pozitivně projevit i na našich účtech.

Sdílet

Podle průzkumu provedeného v zemích EU v letech 2009 a 2010 představuje spotřeba elektrické energie v pohotovostním režimu asi 11 % celkové spotřeby elektrické energie, nezapočítáváme-li do ní elektřinu na topení a ohřev teplé vody. Hlavním důvodem je, že přístroje jsou v tomto režimu 24 hodin denně, 365 dní v roce. V České republice je tento poměr o něco nižší, vzhledem k menší vybavenosti domácností elektrickými spotřebiči oproti našim západním sousedům.

Tipů na snížení spotřeby energie je celá řada. Redaktor časopisu dTest Václav Beneš radí: „Při koupi spotřebičů by si měl každý ohlídat nejen nízkou spotřebu při běžném, ale i v pohotovostním režimu, pokud výrobce takový údaj udává. Vodítkem může být značení „Energy star“ na výrobku. Nabízí se i technická řešení typu kabelů „masterslave“, které umožní automatické vypínaní připojených spotřebičů spolu s hlavním jako je například PC, případně prodlužovací kabely s vypínačem. Snížení spotřeby lze také některých spotřebičů ovlivnit a nastavit.“

Novější spotřebiče jsou na tom s hodnotami stand-by lépe. Od ledna 2010 navíc stanoví nařízení Evropské komise maximální povolený výkon pro pohotovostní režim 1W, případně 2W pro přístroje s displejem. Další snížení na 0,5 resp 1 W se plánuje od roku 2013. Tato opatření by měla vést ke snížení spotřeby elektřiny v pohotovostním režimu v EU až o 73 %. Taková úspora odpovídá roční spotřebě elektrické energie Dánska.

Časopis dTest, Občanské sdružení spotřebitelů TEST

Další rady na snížení spotřeby energie přináší vydání časopisu dTest 11/2010

http://www.dtes­t.cz/clanek-1525/stand-by-skryty-zrout-energie

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).