Hlavní navigace

Cestovní ruch přináší českému státu zisk téměř 100 miliard korun ročně

[Tisková zpráva] Z každé stokoruny, utracené za služby či produkty cestovního ruchu, je téměř 41 korun odvedeno do státní pokladny. Ročně pak cestovní ruch přinese do státní kasy zisk ve výši 97,5 miliardy korun. Vyplývá to ze studie společnosti KPMG Postavení a význam cestovního ruchu v ČR. Výsledky analýzy představilo ministerstvo pro místní rozvoj na tiskové konferenci.

Sdílet

Podle studie vygeneroval cestovní ruch ve sledovaném období 2006 – 2008 zisk pro státní kasu ve výši 97, 5 miliard korun ročně, což představuje 6,9 % všech jejích příjmů. Největší výnosy plynou z DPH (38 %) a z odvodů na sociálním pojištění (29 %). Cestovní ruch v České republice vydělal ve sledovaném období průměrně 293 miliard korun ročně, v multiplikaci dokonce dvojnásobek.

Z výsledků analýzy také vyplývá, že cestovní ruch má pozitivní vliv na zaměstanost nejen přímo v oboru, ale i v návazných službách a produkci v ostatních odvětvích národního hospodářství. Stát tak výrazně uspoří na veřejných výdajích, jakými jsou např. podpora v nezaměstnanosti. Celkem vytváří cestovní ruch v České republice 372 586 plných pracovních úvazků za rok.

Čtěte téma: Jak si vybrat dovolenou s dítětem?

Aby se vysněná rodinná dovolená neproměnila v peklo…

„Analýza jasně prokázala obrovský význam cestovního ruchu pro stání kasu. Je proto velmi důležité zajistit tomuto oboru systematickou státní podporu a přijmout zákon o cestovním ruchu, který připravuje MMR. S jeho pomocí se nastaví efektivní financování oboru a zvýší se efektivta výnosů pro českou ekonomiku,“uvedl ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška.

Nový zákon o cestovním ruchu by měl především zajistit návratnost finančních prostředků zpět do odvětví cestovního ruchu a zvýšit tak motivaci podnikatelských subjektů i veřejné správy na jeho rozvoji. Struktura řízení českého cestovního ruchu by měla být rozdělena do tří úrovní: stát, kraje a turistické oblasti. V neposlední řadě by měl zákon umožnit a zjednodušit sběr statistických dat.

Analýzu vlivu cestovního ruchu na českou ekonomiku zpracovala společnost KPMG. Práce sleduje období 2006 – 2008. Navazuje na statistická měření Českého statistického úřadu a agentury STEM/MARK. Za hlavní analytický nástroj byl zvolen multiplikační model. Ten zohledňuje co největší počet faktorů, které mohou mít přímý či nepřímý dopad na konečnou bilanci cestovního ruchu.

Zdroj a další informace: MMR ČR

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).