Hlavní navigace

Český úspěch na mistrovství světa vodních skútrů

[Tisková zpráva] Freestyle jezdec na vodním skútru Václav Žáček zvaný Iceman dokázal zopakovat svůj úspěch z roku 2008 a o víkendu při mistrovství světa získal pro Českou republiku opět bronzovou medaili. Vítězem se stal Rus Kuramsmin.

Sdílet

Světové finále vodních skútrů se jezdí každoročně na přehradě Lake Havasu, které leží na rozhraní Arizony a Kalifornie na řece Colorado. V poměrně dlouhé historii tohoto sportu je to už 29. šampionát a opět za účasti jezdců z více než 30 zemí. Na startu bylo dokonce letos přes 700 jezdců. Ovšem Žáček startoval na mistrovství světa jako jediný reprezentant Česka. Pravidelně se jej zúčastňuje od roku 2006 a letos se nominoval při mistrovství Anglie.

Počasí ve dnech před závodem bylo velmi nevyzpytatelné a rekordní vedra přes 47 stupňů dávala zabrat celému doprovodnému teamu českého závodníka. „Tři týdny jsme stále dokola nastavovali karburátory a další technické náležitosti, aby byl můj stroj na den závodu dokonale připraven,“ říká Vašek Žáček. „Navíc jsem si dva dny před závodem obnovil zranění na levé ruce, takže jsem pak jel se speciální dlahou, která omezovala hybnost palce,“ dodává k náročným podmínkám mistrovského závodu.

Filip Singer

Filip Singer

Ktématu: Fotoreportáž: Vodní skútry na Vltavě

Vlny téměř jako u moře narážely do břehů Vltavy. Aplaus a křik diváků doprovázel závod i show borců na vodních skútrech. Soutěžilo se v několika kategoriích vodních skútrů v rychlostních disciplínách. Zlatým hřebem programu pak byl freestyle, kdy jezdci předváděli se svými skútry salta, výkruty a jiné triky. 

„Finálová jízda se mi povedla zajet skoro na 100% jen s jednou malou chybičkou,“ pochvaloval si Žáček bezprostředně po závodě. Jeho rutina, tedy jízda s představením všeho co dokáže, obsahovala triky od efektních prohazování skútru, přes backflipy (salta vzad), barrel rolly (salta bokem), až po náročné kombinované triky. Takové představení je v Čechách bohužel k vidění jen dvakrát do roka při speciálních exhibicích, jízda na vodních skútrech je totiž v domácích vodách nepochopitelně zakázána.

Příští rok je plánovaný jubilejní 30. ročník mistrovství světa a i Václav Žáček chce být na startu. „Určitě bych se chtěl příští rok vrátit a pokusit se udělat ještě lepší výsledek než letos, takové výročí si nemůžu nechat ujít. Třeba tím trochu pomůžu zviditelnit sport, který se v naší malé zemičce nesmí provozovat.“

VÝSLEDKY KATEGORIE FREESTYLE:

1. Alexander Kuramsmin (RUS)
2. Jack Moule (ENG)
3. Václav Žáček (CZE)
4. Alexandie Bumedeh (BRA)
5. Derrick Kemnitz Jr (USA)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).