Hlavní navigace

5 mýtů a 5 pravidel pro správné saunování

[Tisková zpráva] (Aquapalace Praha) Saunový svět v Aquapalace Praha je největší v České republice. Najdete zde celkem 12 různých prohříváren, určených pro příjemné, luxusní i netradiční saunování.

Sdílet

Prostor saun je rozdělen na tři pomyslné části – klasické finské sauny, římské lázně a venkovní část saunového světa. K ochlazení po saunování slouží řada speciálních sprch a ochlazovacích bazénků, pro uvolnění i relaxaci jsou k dispozici relaxační zóny s lehátky.

Zimní romantika jako na severu – Venkovní část saunového světa

V unikátní venkovní části Saunového světa již při vstupu spatříte dominantu v podobě severského srubu (srubovou baňu), dvě vířivky, relaxační terasu s lehátky a až dojdete dál, objevíte i vstup do zemní baně, sprchy a ochlazovací bazének.

Jak se vyznat ve wellness: Sauna

Co je zemská a srubová baňa?

Zemská baňa je kamenný domek, částečně zahloubený do země, který je obložen tmavým dřevem. Teplo zde vyzařují okrasná kamna v čele prohřívárny. Účinek saunování je umocněn tlumeným světlem a teplými tóny. Díky zahloubení do země zde panuje vlídné klima, vysoká teplota a nízká vlhkost vzduchu jsou tak snesitelnější. Srubová baňa je sauna, která má podobu typického severského srubu. Je postavena ze speciálního kello smrku a obložena světlým dřevem. Pobyt v této sauně povzbuzuje činnost krevního oběhu a zlepšuje prokrvení kůže a cév. Závěrečnou relaxaci po návštěvě venkovních saun si můžete skvěle užít například po setmění ve vířivkách pod hvězdným nebem.

5 mýtů o saunování

1.   Po saunování se snadněji nastydnu

Omyl, právě pravidelným saunováním máte možnost posílit obranyschopnost organizmu a nedat tak šanci virům a bakteriím, které způsobují nachlazení a virózy.

2.   Saunování zatěžuje srdce

Mýtus, který je třeba vyvrátit. Pravidelné saunování má pozitivní dopady na posílení nejen imunitního systému, ale právě na posílení celého kardiovaskulárního systému, tedy posiluje funkce srdce, cév a krevního oběhu jako celku.

3.   V sauně se skvěle hubne

Sauna vám nenahradí pravidelný pohyb, ale návštěva sauny výrazně přispívá k regeneraci těla a jeho očistě. V sauně se zbavíte škodlivých látek, které způsobují například usazování podkožního tuku a tím vznik celulitidy.

4.   Sauny jsou nevhodné pro děti

Další omyl. V zahraničí v saunách potkáte rodiče i s několikatý­denními dětmi. Doporučit lze pro děti sauny s nižší teplotou nebo v klasické finské sauně nechat děti sedět na nejnižší lavici.Dále děti mohou při pocitu velkého tepla například dýchat nosem tak, že si utvoří z dlaní ‘kapsičku‘, ve které se jim bude trochu zvlhčovat vzduch před vdechnutím a nebude se jim vysušovat sliznice.

5.   Po saunování budu unavená/ý

Jednou z kouzelných vlastností saunování je schopnost snímat únavu či odstraňovat stres a nervozitu. A navíc v důsledku zlepšení oběhu krve se v poškozených tkáních v páře rychleji léčí poranění svalů, vazů a kloubů. Bezprostředně po saunování můžete cítit mírnou únavu, ale celkově vás sauna nabije pozitivní energií a tělo si odpočine.

5 základních pravidel pro správné saunování

1.   Před vstupem do prostor sauny je nutné se osprchovat a umýt mýdlem. Proč? V každé sauně je třeba dodržovat základní hygienické návyky a zabránit tak šíření možných infekcí.

2.   Samotnému saunování by mělo předcházet důkladné osušení Proč? Voda kůži ochlazuje, proto mohou být účinky sauny a pocení zpomaleny. Při pocení můžete lehce otírat a hladit povrch těla, což napomáhá otevírat kožní póry a odplavovat nečistoty z kůže.

3.   Do saun se vstupuje bez plavek, pouze v ručníku nebo speciálním prostěradle. Proč? Používáním ručníků a prostěradel zabráníte znečistění lavic v kabinách. Berte ohledy i na ostatní návštěvníky sauny.

4.   Pobyt v sauně má být krátký, ale působení intenzivní. Saunujte se proto na prostřední nebo horní lavici, ale ne déle než 15 minut.

5.   Nezapomeňte na ochlazení po pobytu v sauně. Nejšetrnějším způsobem ochlazení je pobyt na chladném vzduchu, nebo polévání pomocí hadice. Lze využít také sprchy. Před použití ochlazovacího bazénku se vždy nejprve osprchujte, abyste spláchli pot. Pokud máte potíže s vysokým tlakem, ochlazovacího bazénku se vyvarujte. Je vhodné se ze sauny přesunout na čerstvý vzduch. Vaše tělo totiž po pobytu v sauně potřebuje hodně kyslíku.

Přejeme příjemné saunování a těšíme se na vás v Saunovém světě v Aquapalace Praha. Další podrobnosti nejen o Saunovém světě najdete na www.aquapalace­.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).