Hlavní navigace

Seriál Kuriózní fobie

Specifická fobie je charakterizována nadměrným nebo extrémním strachem z určitého objektu, zvířete nebo specifické situace.

Začíná nejčastěji v dětství. Méně často v dospělosti po traumatickém zážitku (pokousání psem, pád z výšky). Některé fobie začínající v dětství v dospělosti spontánně vymizí, velká část se jich v dospělosti oslabí nebo zůstává beze změny, někdy dochází k postupnému zhoršování – většinou v souvislosti s vnějším stresem.

Moderní pojetí rozděluje (podle Americké psychiatrické asociace) specifické fobie do subtypů na:

  • přírodní (např. bouřka, voda, výška, tma)
  • ze zvířat (např. bodavý hmyz, psi, hmyz, pavouci, kočky, myši)
  • z injekcí, krve a zranění
  • z určitých míst – situační fobie (např. z řízení auta, cestování vlakem, autobusem, letadlem, z výtahů, tunelů)
  • jiné (např. ze zvracení, zakuckání se, dušení se, z nemoci, hlasitých zvuků, hudby, ze sněhu, určité stravy)

Kdy jde o strach a kdy už o fobii

Fobie je nerozumný strach z nějakého objektu nebo situace. Abychom mohli strach z určité situace nazvat fobií, musí nějakým způsobem zasahovat do života člověka nebo mu způsobovat výrazný stres. Pokud strach není nadměrný nebo nezasahuje do každodenních aktivit, pak jde o strach, nikoli o fobii.

Zdroj: Ján Praško a kol.: Specifické fobie

Proč nás znervózňuje nekonečnost vesmíru

Při pomyšlení na tmavé, studené a hlavně nekonečné útroby vesmíru je slabo leckomu z nás. Co s tím, když tento pocit přeroste až v nezvladatelný strach a fobii, kvůli níž nemůžeme spát?

Doba čtení: 6 minut

3 způsoby, jak vznikne fobie ze zvířete

Strach ze zvířat na sebe bere různé podoby a může přerůst až do intenzivní fobie, jež negativně zasahuje do života. Nejčastější zoofobie jsou z pavouků, psů a bodavého hmyzu, méně obvyklé například z ptáků. Vznikají často již v útlém dětství.

Doba čtení: 7 minut

Nejdivnější fobie: Nezvonit, prosím! aneb Fobie ze zvonků

V dalším díle seriálu o nejpodivnějších fobiích popisuje psychoterapeutka příběh sedmiletého chlapce, který měl hrůzu ze zvuku zvonku u dveří. Jakmile zazvonil, chlapec křičel a plakal. Jak se zbavit podobné fobie?

Doba čtení: 6 minut

Ty nejšílenější fobie: Strach ze zvracení promění život v peklo

Sedmnáctiletá Lenka uklízela celou noc po opilé spolužačce. Dnes jí je přes třicet, má rodinu a z dávného zážitku fobii ze zvracení. Ta ji velmi omezuje v běžném životě.

Doba čtení: 8 minut

Specifické fobie: Pomóc, knoflík!

Fobie z určitého předmětu, třeba obyčejného knoflíku, může být tak silná, že se dotyčnému dělá špatně, jen na danou věc pomyslí.

20. 4. 2016 0:00
Doba čtení: 7 minut