Prostředí významně ovlivňuje zdraví: Na co dbát při hledání zdravého bydlení?

Autor: Pexels.com
Místo, kde žijete, ovlivňuje váš život ve větší míře, než si uvědomujete. Nejedná se jen o pohodlí či estetiku bydlení, ale okolní prostředí má přímý dopad také na fyzické a duševní zdraví, spokojenost a celkovou kvalitu života. Jak najít zdravé a bezpečné bydlení?
26. 2. 2025
pr článek

Sdílet

Znečištěné ovzduší je neviditelný zabiják

Vzduch, který dýcháte, má přímý vliv na vaše zdraví. Dlouhodobé vystavování znečištěnému ovzduší může vést ke vzniku celé řady zdravotních problémů od dýchacích obtíží až po vážná kardiovaskulární onemocnění. Znečištění zvyšuje riziko astmatu, alergií a dalších respiračních onemocnění, což je obzvláště důležité pro rodiny s dětmi.

Mezi nejrizikovější místa pro bydlení patří:

  • oblasti v okolí továren, elektráren či spaloven,
  • oblasti, kde převažují topidla na tuhá paliva,
  • nemovitosti v blízkosti frekventovaných silnic a dálnic.

Obecně platí, že lokality poblíž lesů a zeleně nabízejí čistší ovzduší. Informace o kvalitě ovzduší v konkrétních lokalitách zjistíte na stránkách Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) nebo v mobilních aplikacích sledujících znečištění.

Zdraví negativně ovlivňuje nadměrný hluk

Hluk patří mezi největší stresory moderního života. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) může dlouhodobé vystavení nadměrnému hluku způsobovat poruchy spánku, kognitivní problémy, hypertenzi a zvyšovat riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění.

Většina lidí si zvykne na určitou hladinu hluku a subjektivně ho přestaneme vnímat. To však neznamená, že jejich tělo na hluk přestalo reagovat. Nervový systém ho stále registruje jako velký stresor, což vede k uvolňování stresových hormonů a negativním dopadům na vaše zdraví.

Pozornost věnujte zejména:

  • blízkosti dopravních tepen, železnic a letových koridorů,
  • umístění restaurací, barů a nočních klubů v okolí,
  • přítomnosti škol, hřišť a sportovišť,
  • průmyslovým podnikům v okolí,
  • konstrukčním vlastnostem budovy (zvuková izolace).

TIP od expertky na finance Michaely Dočkalové:Pokud kupujete nemovitost, domluvte si několik prohlídek v různých denních dobách, přes den, večer a v noci, kdy se hlukové profily mohou značně lišit.

Nemůžete-li bydlet jinde, přizpůsobte si bydlení

Nezapomínejte na tvorbu finanční rezervy, kterou můžete využít na zlepšení vašeho bydlení, rekonstrukci či nákup nových technologií, které zlepšují izolaci hluku a čistí ovzduší (viz. níže rekuperační systém). Kromě běžného spoření stojí za zvážení doplňkové penzijní spoření, které kombinuje přípravu na důchod s možností předčasného výběru části prostředků.

Zatímco část úspor necháváte na pozdější věk, můžete po určité době čerpat i prostředky na modernizaci domácnosti. Penzijní spoření nabízí například Rentea.cz, které je spravováno ve spolupráci s renomovanou investiční společností BlackRock. Kromě toho nabízí atraktivní věrnostní bonus minimálně 1 % z průměrného zůstatku každých pět let.

Dejte pozor na dispozice a interiér

Na zdraví a každodenní fungování má vliv i vnitřní uspořádání domácnosti. Důležitý je především dostatek denního světla, které reguluje náš cirkadiánní rytmus, zlepšuje náladu a zvyšuje produktivitu.

Nedostatek přirozeného světla může přispívat k depresím a dalším zdravotním problémům. S ohledem na to by měla být okna orientována na jižní stranu. Podobně jako v exteriéru i v interiéru věnujte pozornost kvalitě ovzduší.

Nejlepší volbou je kvalitní izolace v kombinaci s rekuperačním systémem, který zajišťuje řízenou výměnu vzduchu v celé domácnosti, odstraňuje škodliviny a přitom zachovává teplo bez zbytečných energetických ztrát.

Většina nemovitostí však tímto systémem nedisponuje a vyžaduje poměrně vysokou investici, která může vyjít až na 1 milion Kč. Ideálním řešením je půjčka na rekonstrukci. Ušetřeno.cz doporučuje zvážit jeden ze tří typů úvěrů.

  • Hypotéka na rekonstrukci – je dostupnější než klasická hypotéka.
  • Stavební spoření – půjčka na rekonstrukci ze stavebního spoření nabízí výhodnější úrokovou sazbu než klasické úvěry.
  • Běžná spotřebitelská půjčka – flexibilní půjčka na cokoliv bez nutnosti zástavy.

Investice do zdravého bydlení je investice do vašeho zdraví a kvality života. Pořizujete si vlastní bydlení? Stůjte si za svým. Je lepší si nemovitost prohlédnout několikrát a lézt na nervy realitnímu makléřovi, než si koupit byt, ve kterém nebudete šťastní.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).