Hlavní navigace

Hubnutí není jediné novoroční předsevzetí

Komerční sdělení
Tři nejčastější předsevzetí jsou naučit se cizí jazyk, přestat kouřit a zhubnout. Teď je ideální čas na splnění toho prvního. V únoru totiž začíná semestr na jazykových školách.

Sdílet

V pražské jazykové škole Lexis to v současné době také žije zápisem do nového semestru. Do kurzů se obvykle hlásí dlouhodobí klienti, kteří si oblíbili rodinné prostředí školy a především její lektory. Ti jsou podle ředitelky školy Daniely Pechačové klíčovým faktorem pro spokojenost klienta.

Když děláme, co nás baví, pak nám to jde mnohem lépe, říká Daniela Pechačová. V naší škole proto vybíráme lektory tak, aby se nám samotným jejich výuka líbila. Důležité jsou pro nás nejen schopnost předávat znalosti a kvalifikace, ale také otevřená přátelská povaha a spolehlivost. Když máte lektora, se kterým vás výuka baví, pak uděláte vše pro to, abyste nezmeškali jedinou lekci. A to je nejlepší předpoklad, abyste se mohli jazyk opravdu naučit.

Často se mě lidé ptají, co tedy mají dělat, aby se konečně v jazyce zlepšili. Myslím, že většina lidí potřebuje především povzbudit, říká Daniela Pechačová. Slyšet, že to půjde a že to opravdu není nic složitého. Jen je vždy potřeba zamyslet se nad tím, co vlastně očekáváme. Chcete za tři měsíce z úrovně úplného začátečníka plynně komunikovat? Můžete se o to pokusit, ale pro většinu lidí je to naprosto nereálný cíl. Důležité je proto zvážit schopnosti a možnosti a nastavit si skutečně dosažitelné výsledky.

K tomu velmi dobře slouží Evropský referenční rámec sestavený Radou Evropy, který v 6 úrovních popisuje komunikační dovednosti. Stupnice začíná na A1 (začátečník) a končí na C2 (odborník). Při skupinové výuce 1× 90 minut týdně může pracující dospělý zvládnout jednu úroveň (například A1) cca za dva roky. Při intenzivnější výuce bude doba studia logicky kratší. Pokud jste úplný začátečník, pak pro běžnou domluvu (tedy s cílem dostat se na úroveň B1) potřebujete kolem 500 výukových hodin. 

Je spousta zdrojů, které nám mohou při studiu pomoci, upřesňuje Daniela Pechačová. Například na internetu najdete hodně rad a tipů, jak se lépe učit. Doporučení naší školy najdete na stránce Rady a tipy jak se učit.Zahodíme-li všechny výmluvy, jako nedostatek času, peněz nebo motivace, pak se můžeme probudit o nějaký ten pátek později a s milým překvapením zjistit, že už se vlastně domluvíme. A pro ten pocit stojí za to udělat první krok, najít si čas a začít se pravidelně učit.

V oblasti jazykových kurzů je dnes velká nabídka, můžete se přihlásit do skupinového kurzu (optimálně 4 – 6 účastníků), nebo si objednat individuální výuku. Ta má mnoho výhod, zejména přizpůsobení obsahu, tempa i termínu výuky na míru. Když si vezmu sebe, vzpomíná Daniela Pechačová, tak já sama jsem si v době svého jazykového studia zkusila obojí a obojí mě velmi bavilo. Skupinka byla mimo jiné společenská událost a zbavovala mě zábran mluvit. Individuální kurz, který jsem pak absolvovala s rodilým mluvčím, mě cíleně připravil na jazykovou zkoušku. Oblíbila jsem si také krátké rychlé testy v rámci systému StudyPro. Je možné si je dělat zdarma v rámci přístupu přes stránku Angličtina online. Placená verze navíc obsahuje poslechy, e-course a sledování osobních statistik. 

Každému bych přála do nového roku, aby dělal to, co ho baví, říká Daniela Pechačová. A dodává: To podstatné je najít si lektora, ke kterému budete rádi chodit. Pokud k tomu může přispět rodinné a milé prostředí jazykové školy Lexis, pak budu jenom ráda. A to je moje osobní novoroční předsevzetí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).