Hlavní navigace

stáří

Zmoudříme ve stáří? Můžeme, ale automatické to není

Moudrost nepřijde sama s věkem, ale můžeme jí jít naproti. Dobrou zprávou je, že nikdy není pozdě začít na sobě pracovat. Osobnost se totiž vyvíjí i ve stáří. Nového psa novým kouskům naučíš, pokud se nechá.

1. 6. 2018 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Test demence: Nejde jen o stařeckou zapomnětlivost

Co má společného věková hranice pro odchod do důchodu a výskyt demence v populaci? Obě s léty rostou.

5. 1. 2015 0:00
Doba čtení: 5 minut

Co ukázala krev nejstarší ženy světa

Měli bychom si všichni nechat co nejrychleji odebrat kmenové buňky a pak pravidelně postupovat omlazovací kúru, podobně jako čarodějnice užívaly k pití či koupeli krev mladých dívek?

Doba čtení: 3 minuty

Alzheimerova choroba: skrytá epidemie 21. století

Ten Němec, co mi schovává věci… Jméno Aloise Alzheimera je předmětem vtipů a přitom budí hrůzu. Od narození vědce, jenž jako první popsal symptomy nemoci, uplyne již 150 let.

Doba čtení: 8 minut

Senior v domě? Co je ještě v normě

Mladým je horko, starším zima, mladí jsou hluční, staří chtějí svůj klid. Pohled sice zjednodušený, leč v mnohém pravdivý. Soužití se ještě komplikuje s chorobami včetně psychických.

Doba čtení: 4 minuty

Melatonin pro mládí jsou vyhozené peníze

Internetová fóra a lifestylové časopisy mají hit: melatonin. Hormon, který se stará o dobrý spánek a prý má také vracet mládí. Jenže právě s tím mládím a krásou to tak horké není.

Doba čtení: 3 minuty

Zapomínání, skleróza, nebo snad Alzheimer?

Žijeme déle a paměť věkem slábne. Za zapomnětlivostí nemusí hned být ta nemoc, no ta, co ji měl ten, no, ten prezident, herec. Při slábnutí paměti pomáhá podpora blízkých i černý humor.

7. 1. 2013 0:00
Doba čtení: 3 minuty

S nemocemi se svěřujeme vyhledavači

Skoro 60 % lidí se se svými zdravotními obtížemi nesvěřuje lékaři. První rady hledají na internetu. U starší populace je to však jiné. Volají nebo raději čekají u lékaře?

19. 9. 2012 10:00
Doba čtení: 3 minuty

Do pětadvaceti je pleť krásná, pak začnou galeje

Kolagenu, který donedávna napínal naši pleť, pomalu dochází dech. Jak zachránit pleť před hlubokými vráskami a zdravotními problémy?

15. 8. 2012 10:00
Doba čtení: 4 minuty

„Nechte mě umřít“ neznamená „zabijte mě“

Doktor nesmí poškodit svého pacienta. To ale neznamená, že ho má vždy léčit. Opravdu si každý pacient přeje, aby byl podroben všemožným procedurám jen pro pár dní života navíc?

12. 8. 2011 0:00
Doba čtení: 6 minut

Žijeme déle. Ale jen proto, že nám nehrozí sežrání šavlozubým tygrem

I kdyby neexistovalo žádné stárnutí, stejně bychom nebyli nesmrtelní. Dříve nebo později by nás dostala nějaká nehoda. Jaké tedy máme šance oddálit smrt?

13. 6. 2011 0:00
Doba čtení: 6 minut

Kdy zpomalíme stárnutí? Za 25 let

Nový objev sice neslibuje nesmrtelnost, zato prodloužení života a zdraví až do smrti. Kdyby bylo z hlediska přírodního výběru výhodné být nesmrtelným, přece bychom už nesmrtelní byli?

Doba čtení: 4 minuty