Hlavní navigace

Proton

Protonová radioterapie je velmi účinná, přesná a šetrná léčba rakoviny s minimálními vedlejšími účinky. Protonový paprsek dokáže s velkou přesností nasměrovat svoji energii cíleně do nádoru, přičemž jeho dráha se zde zastaví a nepokračuje dále lidským tělem.

Protonový paprsek předává maximum své energie na konci své dráhy v tzv. Braggově vrcholu, a proto odevzdá výrazně méně energie cestou k nádoru než v případě běžného ozařování. Minimalizuje tak dopad na zdravé tkáně a orgány za nádorem a výrazně tak snižuje riziko vzniku nežádoucích účinků.

Oproti tomu běžněji používaný fotonový paprsek předává značnou část své energie před i za nádorem a dochází tak k nežádoucímu ozáření zdravých tkání a orgánů. Tím dává protonová léčba šanci užívat si kvalitní život i po léčbě rakoviny bez zvýšeného rizika pozdní toxicity, která může vzniknout i v průběhu dalších let po ozařování. V porovnání s protonovou terapií zasáhne tedy běžné fotonové ozařování větší část zdravé tkáně v okolí nádoru, kde ozáření je nežádoucí.

Během ambulantní léčby většiny nádorových onemocnění léčených protonovou terapií může často pacient dělat vše, jak byl zvyklý.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).